Damila a realizat scorul campionatului în ultima etapă

• după victoria cu 6-1 în faţa piteştenilor de la FC Argeş, Damila a încheiat sezonul pe locul al treilea, la numai un punct în urma ocupantei poziţiei secunde, ACS Poli Timişoara

• municipalii lui Pelici s-au ţinut de cuvânt şi „au dat totul” în meciul de la Oradea, impunându-se în faţa Luceafărului, scor 1-2

Miercuri, în Seria Vest a ligii secunde de fotbal s-au disputat partidele contând pentru runda a XXX-a, ultima din acest sezon competiţional. Chiar dacă multe întâlniri nu mai prezentau o miză deosebită, sau cel puţin pentru grupările vâlcene aceasta era inexistentă, partidele s-au încheiat cu rezultate previzibile, conforme cu realităţile din teren şi clasament, care au demontat din suspiciunile de meciuri „aranjate”.

„Verzii” de la Damila Măciuca, pregătiţi de fostul atacant dinamovist Claudiu Niculescu, au întâlnit, pe propriul teren, o echipă cu mare tradiţie în acest sport, FC Argeş Piteşti. Aşa cum declara la conferinţa de presă susţinută la puţin timp după încheierea partidei de săptămâna trecută, pierdută în faţa municipalilor de la CSM Râmnicu Vâlcea, Niculescu şi elevii săi au tratat meciul de miercuri cu maximă seriozitate, dorind o ultimă victorie în acest sezon, una de palmares, împotriva unei foste campioane a României, chiar în faţa suporterilor din Drăgăşani, cei care au încurajat şi susţinut echipa pe toată durata sezonului. Deşi a folosit o distribuţie mai inedită, antrenorul vâlcenilor aruncând în luptă fotbaliştii care au „prins” mai rar sau deloc primul unsprezece (referindu-ne aici la portarul Dragoş Geantă, mijlocaşii Ovidiu Popescu şi Geo Mişu, sau atacantul Daniel Iancu), evoluţia „ostilităţilor” din teren a confirmat faptul că la Damila nu există titulari sau rezerve de drept, oricare dintre jucătorii care ar intra pe teren putând să se bată cu succes pentru un rezultat favorabil. După începutul neaşteptat de bun al tinerilor fotbalişti piteşteni, pregătiţi de antrenorul Iulian Crivac (care au deschis scorul, în minutul 11, prin Naciu), „verzii” lui Niculescu s-au dezlănţuit şi le-au aplicat argeşenilor un scor întâlnit mai degrabă în tenis, un sec 6-1. Dar iată cum au fost marcate cele şase goluri ale vâlcenilor: minutul 25, Bogdan Geantă a recuperat un balon în interiorul careului oaspeţilor, a driblat portarul şi un fundaş advers şi a punctat în poarta rămasă goală; minutul 37, Adrian Popa înscrie cu un şut plasat, expediat de la limita careului mic; minutul 45, Mihai Deaconescu recepţionează o minge centrată excelent de Eduard Stoica şi înscrie de la numai câţiva metri distanţă de poarta argeşenilor; minutul 49, Iosif Melcea şutează puternic din interiorul suprafeţei de pedeapsă adversă, mingea loveşte bara, dar, în cele din urmă, ajunge din nou între buturile oaspeţilor; minutul 51, acelaşi Mihai Deaconescu înscrie cu capul, reluând de la limita careului mic; minutul 68, Daniel Iancu transformă cu siguranţă o lovitură de pedeapsă obţinută tot de el.

În urma acestei victorii din ultima etapă a Seriei Vest, Damila acumulează 44 de puncte în clasament şi se apropie la numai un punct de ACS Poli Timişoara (formaţie care a încheiat pe locul secund şi a obţinut promovarea în Liga I). Privind acest clasament, cu Damila pe locul trei, o poziţie nesperată la începutul sezonului şi, mai ales, la o diferenţă atât de mică faţă de primele două clasate, nu ne rămâne decât să ne imaginăm ce „nebunie” s-ar fi declanşat zilele acestea la Vâlcea dacă „verzii” nu iroseau şansa de a acumula puncte din ultimele două deplasari (la FC Olt Slatina şi CSM Râmnicu Vâlcea), iar acum echipa pregătită de Claudiu Niculescu era promovată în Liga I.

Stoica şi Vlad au adus trei puncte pentru CSM într-un meci de 1 pauză, 2 final

Tot miercuri, CSM Râmnicu Vâlcea a evoluat, la Oradea, pe terenul formaţiei bihorene Luceafărul. Deşi partida nu avea o miză deosebită, municipalii au respectat indicaţiile primite de la Alexandru Pelici, tehnicianul vâlcenilor demonstrând că are puterea necesară pentru a-şi convinge elevii să trateze un meci cu maximă seriozitate, chiar dacă, indiferent de rezultat, CSM urma să încheie campionatul în zona de mijloc a clasamentului. Bihorenii au început mai bine partida, iar Ianc a deschis scorul, după o jumătate de oră de joc, transformând o lovitură liberă de la aproximativ 23 metri, perpendiculară pe poarta apărată de Adrian Pascal. Chiar dacă au intrat cu acest avantaj minim la „cabine”, râmnicenii au avut forţa de a reveni în actul secund şi de a obţine trei puncte care i-au ajutat să avanseze trei poziţii în clasament, de pe nouă, pe şase. Marius Vlad şi Adrian Stoica au fost artizanii acestui succes, primul punctând (în minutul 66) în urma unei acţiuni ofensive foarte bine construită, iar cel de-al doilea (în minutul 71), după ce a transformat o lovitură de la unsprezece metri obţinută de Bogdan Vătăjelu.

FC Olt nu a reuşit să profite de înfrângerea Maramureşului şi a retrogradat

Doar două meciuri au avut o importanţă mai mare în economia clasamentului final, partide în care FC Olt Slatina şi FC Maramureş Baia Mare aveau nevoie de puncte pentru a evita retrogradarea. Însă, ambele grupări şi-au dezamăgit suporterii, cedând la limită; oltenii „acasă” cu FCM Târgu Mureş, iar maramureşenii în deplasare, la CS Mioveni. În urma acestor rezultate, FC Olt a rămas pe poziţia a XII-a (care trimite în Liga a III-a), iar FC Maramureş s-a salvat in-extremis de la retrogradare, graţie avansului de un punct pe care îl avea din rundele anterioare.

Rezultatele etapei a XXX-a (ultima din acest sezon)

Clasament final

#        Echipă                   M      V       E       Π       Glv.             P

1.Corona Braşov             24      14      6        4        41-22           48

2.Poli Timişoara              24      12      9        3        39-19           45

3.Damila Măciuca           24      13      5        6        38-22           44

4.UTA Arad                   24      11      7        6        29-17           40

5.FCM Tg. Mureş            24      10      5        9        31-29           35

6.CSM Rm. Vâlcea          24      10      4        10      27-28           34

7.FC Bihor Oradea          24      8        9        7        35-31           33

8.CS Mioveni                 24      7        11      6        27-23           32

9.FC Argeş Piteşti          24      9        4        11      34-40           31

10.Luceafărul Oradea      24      6        8        10      25-32           26

11.FC Maramureş           24      5        8        11      21-36           23

12.FC Olt Slatina            24      4        10      10      27-29           22

13.Unirea Alba Iulia         24      3        2        19      12-58           11

14.Voinţa Sibiu               0        0        0        0        0-0              0

15.FC Timişoara             0        0        0        0        0-0              0