Deşi a pierdut la seniori, Posada Perişani are cei mai tari juniori din judeţ

• Hidro – Posada 1-5

Tot vineri, înaintea meciului din finala play-off-ului la seniori, Stadionul „Municipal” a găzduit şi finala la juniori A1, meci în care aceleaşi două formaţii şi-au disputat titlul de cea mai bună echipă din judeţ. De această dată, Posada Perişani (antrenor Lucian Giurcă) a fost cea care a avut câştig de cauză în detrimentul rivalei Hidroelectra Rm. Vâlcea (antrenor Dan Zguroiu), „verzii” dovedind mai multă luciditate într-un meci în care se luptau două grupări de valori sensibil egale, care au făcut parte din acelaşi campionat al Seriei Nord. Posada a început să domine copios adversara după numai zece-cincisprezece minute de tatonare, creându-şi un avantaj de două goluri până la pauză (atunci când tabela indica 2-0). Nici în partea a doua raportul între forţe nu s-a schimbat, elevii lui Lucian Giurcă înscriind de alte trei ori, în timp ce Hidro abia a marcat golul de onoare, iar meciul s-a încheiat cu un sec 5-1 în favoarea Posadei. Au înscris în acest joc următorii fotbalişti: Călugăraşu, Rentea, Croitoru, Petrescu şi Cornea (pentru Posada), în timp ce, pentru Hidro, singura reuşită a fost semnată de Horumbă, atunci când gazdele aveau deja un avans de trei goluri.

După încheierea partidei, fotbaliştii celor două formaţii care s-au întrecut în finala campionatului judeţean de juniori A1 au fost premiaţi, iar vicepreşedintele Asociaţiei Judeţene de Fotbal Vâlcea, Dan Cătălin Săraru, a oferit tinerilor şi merituoşilor componenţi ai echipei Posada Perişani marele trofeu al competiţiei.