Fonduri europene nerambursabile pentru implementarea proiectelor de cooperare de 200.000 de euro
Măsura 421 „Implementarea proiectelor de cooperare” reprezintă una din cele trei măsuri din cadrul axei LEADER prin care se vor finanţa proiecte de cooperare ca modalitate de a extinde experiențele locale pentru îmbunătățirea strategiilor locale, de a permite accesul la informații și idei noi, de a face schimb de experiență și de a învăța din experiența altor regiuni sau țări, de a stimula și sprijini inovația, de a permite dobândirea de competențe și îmbunătățirea lor.
Pentru măsura 421, beneficiarii eligibili sunt Grupuri de Acţiune Locală beneficiare şi alte persoane juridice organizate în conformitate cu abordarea LEADER care îşi desfăşoară activitatea pe teritoriul unui Grup de Acţiune Locală. Acțiunile de cooperare sunt eligibile numai atunci când cel puțin un partener reprezintă un GAL finanțat din axa LEADER. Pentru ca proiectul să fie eligibil, GAL-ul coordonator trebuie să aibă unul sau mai mulți parteneri din următoarele categorii de potențiali parteneri: GAL selectat de AM PNDR sau de autoritățile competente din alte State Membre; entitate publică sau privată organizată în conformitate cu abordarea LEADER din zona acoperită de un GAL din România sau dintr-un alt Stat Membru (eligibilă pentru finanțare din PNDR va fi doar organizația din România);entitate publică sau privată organizată în conformitate cu abordarea LEADER din zona acoperită de un GAL din România sau dintr-un alt Stat Membru (eligibilă pentru finanțare din PNDR va fi doar organizația din România); entitate publică sau privată organizată în conformitate cu abordarea LEADER dintr-o țară terță (existența acestui tip de partener asigură eligibilitatea proiectului, dar partenerul însuși nu este eligibil pentru finanțare din Măsura 421).
Documentele din dosarul cererii de finanţare:
a. Cererea de finanţare ce cuprinde formularul E.1.1 LC specific Măsurii 421 la care se adaugă, pentru fiecare obiectiv de investiții inclus în proiect şi care se regăsește într-o măsură PNDR, toate anexele aferente măsurii respective.
b. Documente ataşate cererii de finanţare: 1. Acordul de cooperare semnat, ștampilat și datat de către toți partenerii proiectului de cooperare; 2. Proiectul de cooperare; 3. Certificat/Certificate care să ateste lipsa datoriilor fiscale şi sociale restante şi graficul de reeşalonare a datoriilor către bugetul consolidat; 4. Raport asupra utilizării programelor de finanţare nerambursabilă (obiective, tip de investiţie, lista cheltuielilor eligibile, costul şi stadiul proiectului, perioada derulării proiectului) întocmit de solicitant, pentru solicitanţii care au mai beneficiat de programe de finanţare nerambursabilă în ultimii 3 ani, pentru aceleaşi tipuri de investiţii; 5. Raportul de selecție prin care a fost selectat proiectul de către GAL, dacă proiectul este inclus în Planul de Dezvoltare Locală selectat sau Documentul prin care AM-PNDR a notificat GAL privind selecția proiectului dacă proiectul nu este inclus în Planul de Dezvoltare Locală; 6. Declarație pe propria răspundere a solicitantului (Anexa I la Cererea de Finanțare); 7. Acte Constitutive ale Solicitantului (Statut juridic, Act Constitutiv, Cod Unic de Înregistrare, Cod de Înregistrare Fiscală, Înscrierea în Registrul asociațiilor și fundațiilor, etc.); 8. Acte Constitutive ale Partenerilor (Statut juridic, Act Constitutiv, Cod Unic de Înregistrare, Cod de Înregistrare Fiscală, Înscrierea în Registrul asociațiilor și fundațiilor etc.); 9. Declarație pe propria răspundere a Solicitantului privind asigurarea cofinanțării – Anexa II la Cererea de finanțare; 10. Copia actului de identitate a reprezentantului legal; 11. Toate documentele solicitate în cadrul măsurii din PNDR în care sunt încadrate fiecare dintre componentele de investitii ale proiectului (se vor completa și fișele de verificare a conformității din cadrul măsurii respective, pentru fiecare componentă); 12. Document de la bancă/trezorerie cu datele de identificare ale băncii/ trezoreriei şi ale contului aferent proiect FEADR (denumirea, adresa băncii/trezoreriei, codul IBAN al contului în care se derulează operaţiunile cu APDRP); 13. Fundamentarea bugetului corelat cu activitatile și rezultatele proiectului.
În cadrul măsurii 421, sunt fi eligibile următoarele tipuri de cheltuieli: cheltuieli pentru pregătirea proiectelor de cooperare – organizare misiuni tehnice, întâlniri, seminarii, activităţi de traducere şi interpretare, multiplicare documente; cheltuieli de investiţii pentru implementarea proiectelor comune; cheltuieli pentru proiecte comune de instruire; cheltuieli privind construcția instituțională: schimb de experiență și bune practici privind dezvoltarea locală prin publicații comune, organizarea de evenimente, proiecte de twinning (schimb de manageri de program și de personal);activități comune (lucrări de dezvoltare comune).
Entităţile care depun proiectul trebuie să urmărească dacă: Obiectivele proiectului se încadrează în Planul de Dezvoltare Locală;Bugetul proiectului se încadrează în Planul Financiar al GAL; Valoarea totală a proiectului nu depășește suma de 400.000 euro; Valoarea finanțării nerambursabile nu depășește suma de 200.000 euro;Angajații GAL, care au atribuții în fișa postului vor verifica eligibilitatea proiectelor depuse.
Termen pentru agricultura ecologică
Fermierii care vor să se înregistreze ca operatori în agricultura ecologică anul acesta mai au la dispoziţie două săptămâni, data limită fiind 29 august 2014 până când mai pot depune cereri pentru obţinerea sprijinului financiar conform HG 759/2010, şi care va fi plătit până la 30 iunie 2015. Toţi fermierii aflaţi în perioada de conversie ar putea primi, în 2015, peste 600 de euro, conform HG 759/2010. Pe lângă subvenţia pe care o vor primi pentru conversie, începând din 2015 până în anul 2020, prin Programul Naţional de Dezvoltare Rurală, agricultura ecologică va beneficia de sume record, pornind de la 250 euro/ha/an, până la 400 euro/ha/an, în funcţie de tipul de cultură.
În viitorul Program Naţional pentru Dezvoltare Rurală (PNDR) 2014-2020, agricultura ecologică are alocată o sumă de 200 de milioane de euro.