Două locuri I şi un loc II, pentru atleţii de la CS Chimia

La sfârşitul săptămânii trecute, pe 25 şi 26 ianuarie, Sala „Lia Manoliu” din Capitală a găzduit cea de-a doua etapă a Campionatelor Naţionale de Atletism, la seniori, tineret şi juniori I. Clubul Sportiv Chimia Râmnicu Vâlcea a fost reprezentat la această întrecere de trei sportivi: Rareş Toader – aruncarea bilei de 6kg, Cristian Manea – săritura în înălţime şi Daniel Martalogu – alergare pe distanţa de 60m plat. Principalul obiectiv pe care l-au ţintit cei trei sportivi a fost reprezentat de îndeplinirea baremelor de calificare la Campionatul Mondial de Atletism, organizat în acest an, în Ucraina însă, din cauza faptului că anumite bareme au crescut, iar atleţii chimişti au concurat la o categorie de vârstă superioară lor, ei fiind juniori II, nu au reuşit deocamdată să îşi asigure calificarea la CM. Chiar şi în aceste condiţii, vâlcenii au reuşit rezultate foarte bune la categoriile lor de vârstă, doi dintre ei încheind concursurile pe prima poziţie, Rareş Toader şi Cristian Manea, în timp ce, Daniel Martalogu a terminat pe poziţia a doua.

Lelioara Alexandrescu, director adjunct al CS Chimia, a fost mulţumită de evoluţiile celor trei atleţi şi declară că nu se pune problema ca ei să nu îşi îndeplinească bareme, având în vedere numărul mare de competiţii la care vor mai putea participa până în luna iulie: „Sportivii noştri s-au comportat foarte bine la concursul de la Bucureşti. Chiar dacă baremele au mai crescut, probabil în raport cu reglementările internaţionale, noi credem că ei le vor îndeplini. Până la Campionatele Mondiale, care vor începe pe 10 iulie, în Ucraina, avem timp să le îndeplinim. Mai sunt multe competiţii la care putem participa. Acum, pe 31 ianuarie, 1 şi 2 februarie, tot la Bucureşti, va avea loc cea de-a treia etapă a Campionatelor Naţionale. Apoi, vor urma alte două concursuri, tot din cadrul Campionatelor Naţionale, la categoriile juniori I şi II”.