Baia Mare, pe urmele Oltchimului

• jucătoarele din nordul ţării speră să obţină calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Duminică după-amiaza, campioana României la handbal feminin, HCM Baia Mare, a debutat cu dreptul în grupele principale ale Ligii Campionilor. În primul joc din istoria grupării maramureşene susţinut la acest nivel, jucătoarele pregătite de antrenorul sloven Tonje Tiselj au evoluat pe terenul suedezelor de la IK Savehof. Susţinute de un inimos public alcătuit din peste 100 de români care lucrează în ţările nordice, handbalistele din nordul ţării nu au dezamăgit şi au început cu bine noul an. Ele au făcut faţă unui meci sufocant, în care gazdele au dat totul pentru un succes care să le apropie de calificarea în sferturile de finală ale Ligii. Băimărenele s-au descurcat însă de minune şi au rezistat asalturilor suedezelor, campioana României intrând chiar cu un avantaj minim la „cabine”, scor 15-14. După pauză, evoluţia grupării maramureşene a amintit de felul în care Oltchimul îşi „distrugea” adversarii în fazele superioare ale celei mai puternice competiţii inter-cluburi din handbalul feminin european. Chiar dacă nu au izbutit să se desprindă la mai mult de trei-patru goluri, finalul partidei din Suedia a adus o victorie meritată pentru echipa noastră, Baia Mare impunându-se cu 28-26. În urma acestui succes, campioana României a urcat pe poziţia a cincea în grupă şi poate visa la calificarea în sferturi. În runda următoare, Baia Mare va primi vizita favoritei la câştigarea trofeului Ligii, ETO Gyor.