Baia Mare, o „nucă” prea tare pentru HC Municipal

• formaţia vâlceană a părăsit Cupa României încă din faza optimilor de finală
Zilele acestea, la Târgovişte au loc meciurile din cadrul Cupei României la handbal feminin, ediţia 2013/2014. Miercuri seară, în ultimul meci programat în faza optimilor de finală, HC Municipal Râmnicu Vâlcea a întâlnit HCM Baia Mare. Jucătoarele noastre au avut o misiune extrem de dificilă în faţa celei mai puternice echipe de club din România, după destrămarea Oltchimului. Handbalistele de la Baia Mare nu au stat prea mult pe gânduri şi, după debutul partidei în care Vâlcea s-a dovedit mai bună, maramureşencele au pus definitiv stăpânire pe joc. Echipa din nordul ţării s-a aflat în permanenţă la conducerea „ostilităţilor”, uneori având chiar şi un avantaj de opt-nouă goluri pe tabela de marcaj. În cele din urmă, Baia Mare s-a impus la „numai” şase goluri diferenţă, scor 33-27 (17-10 la pauză). Aşa cum se anticipa, gruparea râmniceană a părăsit rapid întrecerea „knock-out” a handbalului feminin românesc, ghinionul făcând ca o echipă de talia celei din Baia Mare să apară atât de curând în calea sportivelor pregătite de antrenoarea Simona Gogârlă.
În alte jocuri din optimile de finală ale Cupei României, Corona Braşov şi HCM Roman şi-au dovedit valoarea în faţa unor echipe foarte puternice din Liga Naţională, precum CSM Bucureşti şi HC Dunărea Brăila. Divizionarele secunde Ştiinţa Bucureşti şi Mureşul Târgu Mureş au reuşit partide foarte bune, fiind surprizele plăcute ale întrecerii. Echipa din Capitală s-a calificat în sferturile de finală după ce a învins, în urma executării loviturilor de la şapte metri, gruparea din Liga Naţională CSM Cetate Deva, pe când Mureşul Târgu Mureş a cedat foarte greu, tot la finele unui meci ce a avut nevoie de lovituri de la şapte metri, în faţa unei alte prim-divizionare, CSM Ploieşti.