Astăzi, de la ora 12.00, Municipalii îşi află adversara din şaisprezecimile Cupei României

• suporterii vor să vadă Steaua la Vâlcea
Victoria de senzaţie obţinută, marţi după-amiaza, pe stadionul din Parcul Zăvoi, în faţa medieşenilor de la Gaz Metan (scor 2-1) a dus Clubul Sportiv Municipal din Râmnicu Vâlcea între cele mai bune 32 de echipe din ţară. Calificaţi în şaisprezecimile Cupei României prin acele două goluri norocoase izbutite în ultimele minute ale întâlnirii cu „găzarii” din Mediaş, fotbaliştii pregătiţi de antrenorul Alexandru Pelici aşteaptă acum tragerile la sorţi pentru a afla numele următoarei adversare. Împerecherea echipelor va avea loc chiar astăzi, 11 septembrie, cu începere de la ora 12.00, la sediul Federaţiei Române de Fotbal. Ar fi de amintit faptul că, din această fază, în cursa pentru trofeu intră şi cele 14 echipe care activează la nivelul Ligii I. Astfel, CS Municipal are posibilitatea să pice pe acelaşi culoar cu oricare dintre granzii elitei fotbalului românesc, iar meciul să se joace chiar la Vâlcea. Foarte optimişti, suporterii care au trăit marţi finalul de vis contra medieşenilor de la Gaz Metan scandau „Să vină Steaua la Vâlcea!”, semn că gruparea bucureşteană rămâne cea mai iubită de pe meleagurile noastre.
Anul trecut, CS Municipal a atins de asemenea această fază a competiţiei. Atunci, gruparea râmniceană a avut posibilitatea de a se duela cu o echipă prim-divizionară chiar pe stadionul din „Parcul Zăvoi”. Din păcate pentru inimoşii suporteri vâlceni, CSMS Iaşi, adversara de atunci, a ştiut cum să profite de un gol marcat încă din primele minute ale întâlnirii şi a reuşit să se impună cu 1-0, calificându-se în optimile de finală.