Vâlcea, noua regină a handbalului feminin românesc! Noapte bună, București!

În această după-amiază, s-au disputat două meciuri foarte importante din etapa a XXIV-a (antepenultima din acest sezon) a Ligii Florilor de handbal feminin. SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București, echipe aflate la egalitate, fiecare cu câte 60 de puncte, au evoluat în deplasare, cele două purtând de la distanță lupta pentru titlul de campioană națională. SCM Râmnicu Vâlcea a reușit un meci foarte bun la Cluj-Napoca, s-a impus în fața Clubului Sportiv Universitar din localitate, scor 27-17 (14-9 la pauză) și a ajuns la 63 de puncte, cu numai două etape înaintea finalului de campionat. CSM București a avut un meci de coșmar pe terenul nou-promovatei Gloria Buzău. Rivala Vâlcii în lupta pentru titlul de campioană a jucat destul de slab, iar pe fondul jocului entuziasmant al gazdelor, susținute de un public vulcanic, a cedat nepermis de ușor. Jocul a fost tranșat în linii mari încă de pe parcursul primei reprize, când Buzăul a intrat la vestiare cu un avans incredibil de nouă goluri: 18-9. După pauză, jocul a fost extrem de fragmentat, Bucureștiul nu s-a regăsit, iar Buzăul a știut să țină de scor. S-a terminat 29-21 pentru Buzău, într-un meci în care Bucureștiul a fost nerecunoscut! Vâlcea are acum trei puncte în fața Bucureștiul și mai are de jucat acasa cu Slatina și în deplasare la Bistrița. Cu numai o victorie în aceste două jocuri Vâlcea va fi campioană indiferent de rezultatele pe care le va mai obține trupa din Capitală. Așadar, cu probabilitate de 99%, SCM Râmnicu Vâlcea va fi noua campioană a Ligii Florilor de handbal feminin, iar membrii galeriei vâlcene le vor putea transmite ultrașilor din Capitală: „Noapte bună, București!”.