Tricolorele din Liga Naţională, prea mici în faţa galacticelor

• CS Oltchim – România 37-22 (22-7)

Echipa naţională de handbal feminin a României a disputat, miercuri seară, un meci de pregătire în compania Clubului Sportiv Oltchim. Gheorghe Tadici şi-a dorit ca, pe parcursul stagiului de pregătire de trei zile, organizat în Râmnicu Vâlcea, tricolorele să se dueleze cu galacticele, această partidă fiind una utilă ambelor formaţii. Selecţionerul României a avut astfel prilejul de a vedea la lucru un număr mare de handbaliste din Liga Naţională, unele dintre ele foarte rar convocate la naţională sau chiar debutante. Pentru Jakob Vestergaard, acest meci a fost cu siguranţă o bună repetiţie înaintea partidei de sâmbătă, de la Baia Mare, dar mai ales pentru cea din data de 3 februarie, atunci când Oltchimul va debuta în Liga Campionilor.

Chiar dacă galacticele nu au apăsat prea tare „pedala de acceleraţie”, problema echipei învingătoare nu s-a pus în niciun moment al jocului, Oltchimul luându-şi un avantaj confortabil încă din debut. Manea, Bulatovic sau Neagu şi-au arătat clasa în faţa mai tinerelor şi mult mai neexperimentatelor handbaliste convocate la echipa naţională de la diferite echipe de club din campionatul intern, ducând scorul la un neverosimil 9-1, în minutul 10. Barbosa, Managarova sau Curea s-au numărat printre cele care au completat „recitalul” oferit de chimiste în prima parte a întâlnirii, majorând scorul la 15-4, în minutul 20 şi 22-7, la pauză.

Supărat din cauza prestaţiei dezamăgitoare din prima repriză, Gheorghe Tadici a avut cu siguranţă ce să le spună la pauză handbalistelor sale. „Muştruluite” bine la vestiare, tricolorele au revenit cu mai multă iniţiativă pe teren în actul secund, iar rezultatele nu au întârziat să apară. Deşi chimistele nu au mai forţat aproape deloc (poate şi de teama unor eventuale accidentări), schimbarea în bine a jocului practicat de tricolore a lăsat „urme” şi pe tabela de marcaj. Acestea au recuperat, în primele minute ale părţii secunde, câteva goluri din „handicapul” imens care le separa de vâlcence (26-12, minutul 40). Vâlcencele au revenit însă pe final, Jovanovic, Farcău, Brădeanu şi Nechita refăcând diferenţa de 15 goluri consemnată la pauză. S-a încheiat 37-22, un scor destul de drastic cu handbalistele lui Gheorghe Tadici, dar care a reflectat diferenţa de valoare din teren.

Cele mai importante marcatoare ale partidei au fost: Oana Manea 7 goluri, Katarina Bulatovic 5, Cristina Neagu, Iulia Curea şi Alexandrina Barbosa, fiecare cu câte 4 (pentru Oltchim); Gabriela Perianu 6, Daniela Băbeanu 4, Crina Pintea şi Laura Chiper, fiecare cu câte 3 (pentru prima reprezentativă).

Portarii Oltchimului şi-au „împărţit” reprizele

Jakob Vestergaard a folosit în meciul de miercuri ambele portăriţe din lot, Paula Ungureanu şi Silvia Navarro apărând în reprize distincte. Românca a parat buturile Oltchimului în prima repriză, iar spaniola în partea secundă.

Şi Nicoleta Safta a fost folosită în meciul cu România

Tehnicianul danez a apelat, pe parcursul acestui joc amical, la cea de-a treia opţiune pentru postul de pivot pe care o are la dispoziţie. Nicoleta Safta şi-a făcut miercuri debutul într-un meci din noul an calendaristic, după ce, în precedentele două partide (cu Danubius Galaţi şi HC Dunărea Brăila), ea fusese doar rezervă. Pivotul în vârstă de nici 19 ani a intrat de mai multe ori pe teren, prima dată în minutul 20, însă nu a reuşit să marcheze.

Luminiţa Huţupan a urmărit partida din tribune

Întâlnirea dintre CS Oltchim şi naţionala României a fost vizionată, din tribunele Sălii Sporturilor „Traian”, de către două mari handbaliste (în prezent retrase din activitate), ce au evoluat de-a lungul timpului pentru echipele care s-au înfruntat pe teren: Luminiţa Huţupan Dinu şi Narcisa Lecuşanu. Fosta portăriţă a fost însoţită la acest meci de fiica ei Ştefania, în vârstă de aproape trei anişori.

„Oltchimul este o echipă care te sancţionează”

Selecţionerul României a declarat, după încheierea partidei disputată miercuri, că este mulţumit de jocul practicat de elevele sale, cu precădere în repriza secundă, atunci când au demonstrat că au veleităţile necesare unor handbaliste de mare clasă. El a mai afirmat că ştie cât de greu le-a fost tricolorelor să evolueze împotriva Oltchimului, formaţia pregătită de Jakob Vestergaard fiind una care „sancţionează” greşelile adversarelor: „Sper ca partida să fii fost utilă ambelor echipe. S-a văzut în prima repriză că fetele au avut trac. Sunt jucătoare tinere, însă de perspectivă. Cred că acest joc ne va fi util. Ne-am edificat de valoarea posibilelor jucătoare de echipă naţională. Am jucat împotriva unei echipe cu mare experienţă, cu valoare extraordinară. Oltchimul este o echipă care, în momentul în care ai greşit, desigur că te sancţionează. La pauză, le-am cerut să joace fără trac şi mai dezinvolt. Repriza a doua m-a mulţumit, nu pentru faptul că a fost egal, dar prin faptul că ele au demonstrat, fiecare în parte, că au veleităţi pentru a deveni bune jucătoare de handbal. Într-adevăr, au nevoie de jocuri multe, de pregătire multă şi de omogenizare”.