Trei vâlceni s-au făcut remarcaţi la Naţionalele de Şah

În perioada 1-12 aprilie, staţiunea Călimăneşti-Căciulata a fost gazda Campionatului Naţional de Şah pentru copii, juniori şi tineret. La această întrecere de anvergură naţională, judeţul nostru a fost reprezentat de mai mulţi tineri practicanţi ai acestui sport, trei dintre ei reuşind rezultate remarcabile. La numai 12 ani, Bogdan Deac, pregătit de profesorul Ioan Vârlan, a concurat la o categorie de vârstă superioară, reuşind să câştige locul al doilea la şah rapid şi locul al treilea la proba de „blitz”, surclasând adversari cu mai multă experienţă în acest sport.

Alte performanţe deosebite au înregistrat Andrei Bunta, elev în clasa a IX-a la Colegiul Naţional Mircea cel Bătrân, care a câştigat locurile I şi III la şah clasic, respectiv I la şah rapid. Şi micuţa Maria Ciocan, în vârstă de numai 12 ani, a excelat la proba „dezlegări”, clasându-se pe primul loc.