Remiză în Slovenia. SCM este ca și calificată în sferturile Ligii Campionilor!

În urmă cu puțin timp, la Ljubljana s-a încheiat partida dintre Krim și SCM Râmnicu Vâlcea, meci care a contat pentru etapa a patra din grupele principale ale Ligii Campionilor. În urma unui joc foarte echilibrat (în care ambele formații s-au aflat, succesiv, de mai multe ori în avantaj), SCM Râmnicu Vâlcea a reușit să obțină un punct după ce meciul s-a terminat la egalitate, scor final 28-28 (scor 13-12 la pauză pentru Krim).
În urma acestui rezultat, SCM Râmnicu Vâlcea ajunge la cinci puncte și păstrează poziția a patra în clasamentul Grupei a II-a principală, poziție care permite accederea în sferturile Ligii Campionilor. De altfel, pentru a fi sigură de prezența în sferturile competiției, echipa noastră mai are nevoie de doar două puncte în următoarele două partide (pe teren propriu cu IK Savehof și în deplasare cu ETO Gyor). În funcție de jocul rezultatelor, SCM poate fi sigură de prezența în sferturile de finală chiar și dacă obține numai un punct în partida de sâmbăta viitoare, de pe teren propriu, în fața campioanei Suediei, IK Savehof!