Flacăra Horezu este noua campioană a judeţului

• echipa din capitala ceramicii româneşti a câştigat titlul după ce s-a impus, în prelungiri, în faţa Posadei Perişani, scor 2-1

• pentru a elimina orice dubiu în privinţa arbitrajului, AJF Vâlcea l-a adus la centru pe bucureşteanul Alexandru Tudor

Vineri, Stadionul „Municipal” din Râmnicu Vâlcea a găzduit ultimul, dar cel mai important meci din sezonul 2013/2014 al Ligii a IV-a. Cu trofeul pe masă, în finala campionatului judeţean de fotbal s-au înfruntat echipele Posada Perişani, vicecampioana en-titre, şi Flacăra Horezu. Miza confruntării a fost una extrem de importantă, câştigă­toarea urmând să primească, pe lângă trofeul de campioană, dreptul de a participa la barajul pentru promovarea în Liga a III-a. Aşa cum aţi putut afla din paginile cotidianului nostru, în meciul de baraj, campioana judeţului Vâlcea va întâlni campioana din Dolj. Meciul se va disputa sâmbătă, 21 iunie, cu începere de la ora 18.00, în judeţul Mehedinţi.

Milosteanu şi Bunescu, vedete câte o repriză. „Veteranul” Ciortan a decis soarta finalei în a doua repriză a prelungirilor

În faţa a peste 1.000 de spectatori care au ţinut să fie prezenţi în tribunele stadionului din Parcul Zăvoi, cele două echipe au oferit un spectacol care s-a ridicat la înălţimea aşteptărilor. Sub ochii primarilor liberali ce au sprijinit aceste echipe pe tot parcursul sezonului, Ilie Fârtat din Horezu şi Ion Sandu din Perişani, cei douăzeci şi doi de fotbalişti trimişi pe teren de antrenorii Vasile Ilinca (Flacăra), respectiv Lucian Giurcă (Posada) au dat totul pentru a demonstra că merită să fie campionii judeţului Vâlcea. Bazându-se pe condiţia fizică mai bună comparativ cu cea a „grăsu­ţilor” din Perişani, jucătorii Flacărei şi-au luat „la alergat” adversarii încă din startul partidei. După un debut de joc ce a apar­ţinut jucătorilor din Horezu, golul s-a lăsat aşteptat până în preajma minutului 30. Atunci, în urma unei faze „şnur” lucrate cu multă iscusinţă de către olari, atacantul Răzvan Milosteanu a ajuns în poziţie ideală, în interiorul careului ad­vers. De la numai şapte-opt metri dis­tanţă de buturile perişănenilor, Milos­teanu a trimis un balon care l-a lăsat spectator pe goalkeeper-ul Armeanu, deschizând astfel scorul. Bucuria a fost fără margini pentru fanii horezeni, pre­zenţi în număr mai mare decât cei veniţi din Perişani. De altfel, Flacăra a fost susţinută de o galerie compactă de spectatori, formată din peste 50 de ultraşi, ce au venit „înarmaţi” cu tot ce trebuie pentru a crea o atmosferă spe­cifică meciurilor pe care CS Municipal le dispută în liga a II-a: steaguri, fulare, trompete, vuvuzele.

După pauză, Posada a fost echipa care a ţinut mai mult de balon, a combinat bine şi a creat mai multe faze de poartă. Astfel, golul marcat de către elevii lui Lucian Giurcă a fost unul pe deplin meritat după aspectul jocului. Era minutul 75 când nou-intratul Alin Bunescu, alias „Vrăjeală” a creat o fază de toată frumuseţea. Fotbalistul Posadei a driblat doi fundaşi adverşi şi a scăpat singur cu portarul Croitoru, pe care l-a „executat” fără probleme, restabilind egalitatea. În ultimul sfert de oră, jocul a intrat într-o perioadă mai puţin spectacu­loasă. Jucătorii ambelor echipe au acu­zat crampe musculare, iar disputa a pierdut mult din intensitate pe fondul riscurilor aproape inexistente pe care cele două echipe şi le-au asumat în ofensivă, ambele aşteptând reprizele de prelungiri.

Primele 25 de minute din cele 30 ale timpului suplimentar de joc nu au schimbat cu nimic situaţia de pe tabela de marcaj. În dreptul Flacărei s-au putut contabiliza câteva acţiuni mai pericu­loase, ce l-au pus la încercare pe por­tarul Armeanu. Cu numai două-trei mi­nute înaintea expirării timpului suplimen­tar de joc, „veteranul” Ovidiu Ciortan a fost găsit într-o poziţie excelentă de către un coechipier. Atacantul celor de la Horezu nu a dat greş în faţa porţii adverse, marcând golul care avea să decidă soarta finalei Ligii a IV-a vâlcene din acest sezon. După cele 120 de minute de fotbal destul de intens, cu mult peste media campionatului judeţean, Flacăra Horezu a reuşit să se impună cu 2-1 în faţa Posadei Perişani, adjude­cându-şi titlul de campioană.

Alexandru Tudor, ovaţionat la început, huiduit pe final. Verdictul spectatorilor a fost clar: „Nu ştie să arbitreze!”

Cunoscute fiind nemulţumirile oficia­lilor cluburilor din ligile judeţene la adresa „fluieraşilor” din Vâlcea, oficialii Asociaţiei Judeţene de Fotbal au căutat un arbitru de talie naţională care să oficieze finala dintre Flacăra şi Posada. Iar ajutorul venit dinspre Federaţia Ro­mână de Fotbal a fost cât se poate de ferm, la Vâlcea fiind trimis cel mai bine cotat arbitru român în clasamentul FIFA. Este vorba despre bucureşteanul Ale­xan­dru Tudor, un cavaler al fluierului ce nu mai are nevoie de nici o pre­zentare. Cel supranumit „Brad Pitt” şi-a făcut triumfal intrarea pe teren pentru a ins­pecta plasele porţilor, îmbrăcat în cos­tum, la „patru ace”. La începutul parti­dei, după ce a îmbrăcat echipamentul adec­vat arbitrilor, Alexandru Tudor a atras privirile spectatorilor, acesta aflându-se în centrul atenţiei mai mult decât jucă­torii. Însă, finalul nu a fost chiar unul plă­cut pentru Alexandru Tudor. Din cauza anumitor decizii, spectatorii ambelor echipe l-au huiduit copios pe final, fundamentând o ipoteză care, dacă s-ar dovedi adevărată, ar întoarce cu susul în jos „şcoala de arbitraj” românescă. Astfel, supăraţi pe maniera în care a condus jocul, o parte a spectatorilor a apreciat: „Tudor nu ştie să arbitreze”.

Caseta tehnică

Flacăra Horezu: Alexandru Croitoru – Andrei Vladu, Ionuţ Vladu, Marian Po­pescu, Ciprian Nistor – Alexandru Zam­firescu, Bogdan Nica, Adrian Stănică – Raul Nistor, Constantin Roncea, Răzvan Milosteanu. Antrenor Vasile Ilinca.

Posada Perişani: Ionuţ Armeanu – Alin Pufu, Bogdan Mocioacă, Dan Băr­buţ, Ovidiu Creangă – Cătălin Moldo­veanu, Lucian Iordache, Dumitru Stanca, Bogdan Preda – Ştefan Răcăreanu, Eduard Puşcatu. Antrenor Lucian Giurcă.

Arbitri: Alexandru Tudor (central) – Cristian Nica şi Vasile Marinescu (asistenţi), toţi din Bucureşti.

Posada a câştigat campionatul judeţean de juniori

Tot vineri, într-un meci disputat înaintea marii finale a Ligii a IV-a, Stadionul „Municipal” a găzduit şi întâl­nirea din ultimul act la nivel de juniori. Pe teren s-au întâlnit „academiile” formaţiilor care s-au luptat pentru titlu la seniori, Flacăra Horezu şi Posada Perişani. În derby-ul fotbaliştilor cu vârsta sub 19 ani, Posada Perişani a avut câştig de cauză. După o primă repriză încheiată cu scorul de 0-0, gruparea de juniori din Ţara Loviştei a deschis scorul în preajma minutului 48 prin Daniel Alexe. Ulterior, peste nici zece minute, Flacăra a replicat, resta­bilind egalitatea din lovitură de la unsprezece metri. În preajma minutului 70, Posada a înscris din nou, marcând golul care avea să stabiliească scorul final, 2-1. În urma acestui rezultat, echipa de juniori a Posadei Perişani, pregătită de antrenorul Constantin Gaiţă, a intrat în posesia titlului de campioană judeţeană.