Debut cu stângul în grupele Ligii Campionilor

• Baia Mare a fost învinsă de campioana Germaniei, Thuringer HC

• Cristina Neagu a marcat patru goluri pentru noua sa echipă, Buducnost Podgorica

Fără Oltchim prezentă la start şi pe lista favoritelor la câştigarea trofeului, noua ediţie a Ligii Campionilor la handbal feminin şi-a consumat, week-end-ul trecut, primele opt meciuri din faza grupelor. Singura reprezentantă a României la acest nivel, vicecampioana HCM Baia Mare, a evoluat pe terenul nemţoaicelor de la Thuringer HC, multiplă campioană a Germaniei. Aşa cum se anticipa, elevele antrenorului Constantin Buceschi au întâlnit un adversar cu mult peste nivelul oponentelor din campionatul intern, acolo unde înregistrează victorii pe linie, nemţoaicele controlând cu autoritate disputa de duminică şi impunându-se mai clar decât o arată scorul final, 36-29 (18-15 la pauză). Printre cele mai bune marcatoare ale grupării maramureşene s-au regăsit trei foste handbaliste de la Oltchim Râmnicu Vâlcea, Melinda Geiger 7 goluri, Eliza Buceschi 4 şi Adriana Nechita 1.

Tot în cadrul Grupei A din Liga Campionilor, deţinătoarea trofeului, Audi ETO Gyor, a făcut „instrucţie” cu campioana Austriei, Hypo Viena, impunându-se cu 41-22 (21-11 la pauză). Pentru maghiare, una dintre cele mai bune handbaliste s-a dovedit a fi Katarina Bulatovic, handbalistă muntenegreană care, de asemenea, sezonul trecut a evoluat pentru Oltchim. În etapa următoare din faza grupelor, HCM Baia Mare va primi vizita unguroaicelor de la Gyor, partida urmând să se dispute pe 12 octombrie.

Şi o altă fostă handbalistă la Oltchim, Cristina Neagu, a avut parte de un debut perfect în grupele Ligii. Noua sa echipă, Buducnost Podgorica, campioana Muntenegrului, a trecut fără probleme de omoloaga din Polonia, Lublin. Deşi a venit după şapte luni în care a fost accidentată, românca s-a descurcat de minune şi a înscris de patru ori în poarta polonezelor, trei dintre golurile sale fiind reuşite în prima repriză a întâlnirii.