Victorie de senzaţie la Braşov! (1)

CSM2• vâlcenii au produs surpriza etapei a XII-a în Liga a II-a

CSM Râmnicu Vâlcea şi-a depăşit, sâmbătă, condiţia de echipă clasată pe ultima poziţie a ierarhiei Seriei Vest şi a învins, în mod neaşteptat, chiar în propriul fief al liderului din Braşov. Fotbaliştii pregătiţi de Laurenţiu Tudor şi Sorin Bucuroaia au spart astfel seria ghinioanelor înregistrate pe terenul adversarelor (pierduseră în toate cele patru meciuri anterioare) şi au aplicat prima „corecţie” liderului în acest sezon, acolo unde formaţii de prim-plan din liga secundă capitulaseră, printre care şi Damila Măciuca, zdrobită cu un categoric 4-1.

O primă repriză de vis pentru CSM

Municipalii au început ca „din tun” jocul de la Braşov, atacantul Adrian Stoica speculând o breşă în defensiva gazdelor la chiar prima acţiune de atac purtată de formaţia vâlceană. El a modificat tabela de marcaj, încă din minutul 4, atunci când, balonul expediat de la limita suprafeţei de pedeapsă adversă a poposit în plasa porţii apărate de Marc. Doar trei minute s-au bucurat elevii lui Laurenţiu Tudor de această situaţie nesperată, aceea de a conduce liderul la el acasă, Corona replicând în minutul 7. Marius Ene a reuşit o execuţie de „zile mari”, şutul puternic al acestuia, de la aproximativ 23-24 de metri, învingându-l fără probleme pe portarul Toma. CSM şi-a mai trecut în cont o bună posibilitate de a marca în minutul 23, mijlocaşul african Thiandoum Daouda expediind un balon cu puţin pe lângă buturile porţii adverse.

Ceea ce părea doar o „glumă” pentru braşoveni a prins proporţii în minutul 38, când acelaşi Adrian Stoica a punctat pentru CSM. Atacantul vâlcean a făcut „dubla” graţie unui şut spectaculos, balonul trimis cu efect de la peste 25 de metri de buturile porţii Coronei, oprindu-se sub transversală. Peste numai cinci minute, mijlocaşul ofensiv de bandă dreaptă, Octavian Vasile, a decis să ia o fază pe cont propriu, iar în urma unei curse solitare, a pătruns aproape nestingherit printre fundaşii braşoveni, învingându-l, în cele din urmă, şi pe goal-keeper-ul advers Alexandru Marc. Ultimul fluier din prima repriză al centralului dâmboviţean Marius Chiţu a produs consternare în rândul celor câteva sute de spectatori prezenţi în tribunele stadionului „Carpaţi” din Braşov, acestora nevenindu-le să creadă faptul că „lanterna roşie” este la un pas de a umili liderul.