Victorie de senzaţie la Braşov! (2)

Corona s-a zbătut mult în repriza secundă şi… atât

Muştruluiţi bine la pauză de către tehnicianul Daniel Bona, braşovenii au revenit cu forţe proaspete de la cabine şi au început adevăratul asediu la poarta apărată de Marius Toma, iar reduta vâlceană a cedat după numai cinci minute din partea a doua. Era minutul 50 atunci când, în urma unei centrări excelente expediate de Marius Ene, Bogdan Marinescu a îndeplinit o simplă formalitate, iar de la limita careului mic vâlcean a reluat în poarta CSM, reducând din „handicapul” de pe tabelă. Ritmul în care au continuat să se deruleze ostilităţile la Braşov părea să nu ofere prea multe şanse râmnicenilor, avansul de numai două goluri creat în prima repriză fiind insuficient în faţa unei formaţii aflate pe „val”. Ardelenii au „înclinat terenul” spre buturile lui Toma, în nenumărate rânduri jumătatea de teren vâlceană fiind sigurul loc în care s-a desfăşurat jocul. Municipalii au rezistat însă eroic atacurilor repetate, imprecizia braşovenilor, paradele lui Toma sau pur şi simplul hazardul (aşa cum s-a întâmplat în minutul 81, când Pastor a nimerit doar bara) făcând ca scorul să nu se mai modifice până la finalul întâlnirii. CSM s-a impus astfel nesperat la Braşov, scor final 3-2 şi a „legat” primele rezultate pozitive consecutive din acest sezon, după ce, etapa trecută, fotbaliştii vâlcenii se impuseseră în faţa unei alte formaţii ardelene, Unirea Alba Iulia, cu acelaşi scor.

Echipele de start

CSM Râmnicu Vâlcea: Toma – Plecanciuc, Popescu, Vătăjelu, Tomozei – Vasile, Daouda, Traore – N’Kongue, Stoica, Neagoe (C). Antrenor Laurenţiu Tudor.

Corona Braşov: Marc – Martac, Forico, Damian, Fizeşan – Munteanu, Stângă (C), Marcăş – Ene, Marinescu, Avram. Antrenor Daniel Bona.