Vâlceanul Brănescu, eroul negativ al selecționatei U21

Marți seară, la Wrexham, în Țara Galilor, reprezentativa de fotbal sub 21 de ani a României a susținut un nou meci din preliminariile Campionatului European din 2017. Jucătorii pregătiți de antrenorul Cristian Dulca aveau nevoie de o victorie, după ce, la finalul săptămânii trecute, cedaseră la scor de neprezentare în fața reprezentativei similare a Danemarcei. Meciul a început perfect pentru „tricolorii mici”, care au deschis scorul încă din minutul 2 al întâlnirii, prin Nedelcearu. Galezii au revenit însă repede și au restabilit egalitatea peste numai 10 minute. România a dominat partida și se putea impune cel mai probabil dacă, din minutul 44, nu ar fi evoluat în inferioritate numerică. Atunci, portarul Laurențiu Brănescu (foto, stânga) a fost eliminat după ce a comis un fault absolut inutil asupra unui jucător al oaspeților. Goalkeeper-ului a cărui carieră a început la CSM Râmnicu Vâlcea i-au cedat nervii după un fault comis de galezul O’Sullivan, Larry alegând să își pedepsească fizic adversarul. Gestul său a fost aspru taxat de către arbitrul de centru, Brănescu fiind sancționat direct cu cartonaș roșu și trimis mai repede la vestiare.
Tricolorii mici au rămas în inferioritate numerică, iar selecționerul Dulca a fost nevoit să sacrifice un jucător de câmp pentru a-l putea trimite între buturi pe portarul de rezervă Valentin Cojocaru. Ar mai fi de amintit faptul că întâlnirea dintre Ţara Galilor şi România s-a încheiat cu scorul de 1-1, şansele tricolorilor pentru calificarea la turneul final al CE 2017 fiind destul de reduse după acest semieşec.