SCM, aproape de sferturile European League

Sâmbătă seara, pe 22 ianuarie, echipa de handbal SCM Râmnicu Vâlcea a evoluat în Franța, pe terenul grupării Chambray Touraine, într-un meci contând pentru etapa a treia din grupele European League (a doua competiție ca valoare din handbalul inter-cluburi la nivel european). Partida a fost destul de intens disputată, ambele formații demonstrând pe teren că au intrat să joace doar pentru obținerea victoriei. Prima repriză a aparținut franțuzoaicelor, care au condus în majoritatea timpului (chiar dacă și vâlcencele au jucat destul de bine), echipa gazdă reușind să intre la vestiare cu un avantaj de două goluri, scor 14-12.
Echipa Primăriei Râmnicu Vâlcea a revenit în partea secundă, a pus presiune susținută pe apărarea gazdelor, cu precădere în finalul partidei, când ambele formații au evoluat cu «garda jos», după cum se spune în sport. Vâlcea a condus în permanență în ultimul sfert de oră și s-a impus, la limită, scor final, 26-25. În urma acestui succes, SCM Râmnicu Vâlcea a ajuns la patru puncte și se menține pe prima poziție în grupa de European League (la egalitate cu Viborg).
Sursă foto: SCM Râmnicu Vâlcea Facebook