Municipalii au câştigat la scor de neprezentare primul amical

• Adi Popa, Ovidiu Popescu şi Adrian Codin au fost autorii celor trei goluri în meciul cu FC Băbeni

Într-un joc amical disputat sâmbătă la Baza Sportivă „Oltchim” din Râmnicu Vâlcea, CSM a învins liderul Seriei Sud din Liga a IV-a, FC Băbeni. Deşi echipa primarului Bîzîc a oferit o replică destul de solidă municipalilor, fotbaliştii pregătiţi de antrenorul Claudiu Niculescu au ştiut când să forţeze, problema învingătoarei fiind rezolvată încă din prima repriză. Adi Popa, la jumătatea primului mitan, şi Ovidiu Popescu, în preajma minutului 40, au marcat golurile care au stabilit scorul pauzei, 2-0 pentru CSM. După reluare, râmnicenii au evoluat mai relaxaţi, doar tânărul atacant Adrian Codin ieşind la rampă cu un sfert de oră înaintea expirării timpului regulamentar de joc, atunci când a marcat golul cu care a stabilit scorul final.

Dincolo de miza rezultatului, partida de sâmbătă a reprezentat un bun prilej pentru cei doi antrenori de a testa câţiva dintre jucătorii veniţi în probe. Astfel, Claudiu Niculescu a trimis în teren, pe parcursul reprizei secunde, trei dintre fotbaliştii care aspiră la un post în echipa râmniceană. Este vorba despre Gângioveanu, cel care a oferit centrarea din care Adrian Codin a marcat ultimul gol al meciului, dar şi despre alţi doi jucători, Trifan şi Todea. De asemenea, mai trebuie remarcat şi debutul lui Ciprian Tănasă în tricoul municipalilor, atacantul fiind singura „achiziţie” de până în acest moment.

Urmează alte două amicale

Înaintea plecării spre Ungaria, acolo unde au programat un stagiu de pregătire centralizată, fotbaliştii vâlceni vor mai susţine două meciuri de verificare, în compania echipelor Flacăra Horezu (Liga a IV-a) şi FC Voluntari (Liga a III-a). Ambele jocuri se vor disputa la Baza Sportivă „Oltchim”, pe 25 ianuarie, respectiv 29 ianuarie.