Junioarele Colegiului Energetic au câştigat derby-ul Râmnicului

• Centrul Naţional a pierdut şefia Seriei D

Duminică, 2 martie, sala de sport a Colegiului Energetic din Râmnicu Vâlcea a găzduit derby-ul Seriei D a Campionatului Naţional de junioare I la handbal feminin. Protagoniste au fost două echipe vâlcene, aflate pe primele poziţii ale clasamentului. Echipa de pe locul secund, Colegiul Energetic, pregătită de antrenorul Marius Dănuleţ, a avut statut de gazdă, iar Centrul Naţional de Excelenţă a evoluat din postura de formaţie vizitatoare, deşi cele două susţin meciurile de pe teren propriu în aceeaşi sală. Handbalistele Colegiului Energetic s-au dovedit mai ambiţioase şi au reuşit să îşi ia revanşa faţă de sportivele Centrului Naţional, după ce, în turul campionatului, acestea din urmă se impuseseră la trei goluri diferenţă. Elevele profesorului Marius Dănuleţ au fost mult mai motivate de această dată, reuşind să se impună destul de uşor, la unsprezece goluri diferenţă. Handbalistele de la Energetic au început turul de forţă încă din prima repriză, reuşind să îşi asigure, până la pauză, un avans destul de confortabil (scor 20-11). Raportul de forţe a rămas neschimbat pe parcursul părţii secunde, chiar dacă energeticienele nu au mai forţat. Partida s-a încheiat cu victoria Colegiului Energetic, scor 36-25. În urma acestui succes, cele două echipe au ajuns la egalitate de puncte (fiecare cu câte 24 de puncte) şi ocupă primele poziţii în ierarhia Seriei D.