Doar un modest loc treisprezece pentru „tricolorele mici”(2)

Ibericele au continuat ritmul bun şi în debutul actului secund, sporindu-şi avantajul chiar şi la un ecart de cinci lungimi (25-20, minutul 42). Aidoma situaţiei din prima repriză, când totul părea să mear­gă în favoarea româncelor, acum sorţii păreau să fie foarte generoşi cu naţionala iberică. Numai că, şi de această dată, norocul s-a dovedit schimbător. Jocul Spaniei a suferit şi el o cădere bruscă, român­­cele ins­ta­lându-se neaşteptat la timona partidei. Fiica antrenorului Costică Buceschi (Eliza Buceschi) a fost asul din mâneca naţionalei de tineret a ţării nostre, eforturile ei susţinute concretizându-se prin cele unsprezece goluri marcate, ea fiind totodată şi una dintre cele mai bune marcatoare ale turneului final. Şi Nicoleta Safta (pivotul de numai 18 ani transferat iarna de trecută de Oltchim de la concitadina CS Chimia) şi-a adus aportul său în acest meci, ea mar­când către finalul jocului un gol care poate fi consi­­de­rat chiar cel decisiv, România impunându-se în cele din urmă la o diferenţă minimă în faţa Spaniei, 29-28.

Rezultatele „tricolorelor mici” în cadrul Mondialului de Tineret

România a încheiat pe poziţia a treisprezecea în clasamentul general al turneului final, învingând în ultimele două partide Cehia (ţara gazdă) şi Spania. Fetele noastre au contabilizat cinci victorii, dar şi patru înfrângeri, totalizând în cele din urmă un golaveraj pozitiv: 221-216 (+5).

Rezultatele celor nouă partide disputate de selecţionata noastră sunt următoarele:

Suedia – noua regină a lumii

Naţionalele europene au dominat fazele superioare ale competiţiei. Suedia a demonstrat că are handbaliste foarte valoroase care vor face cât de curând pasul către echipa mare a acestei ţări. În finală, disputată duminică, nordicele s-au impus în faţa Franţei (echipa care a eliminat România în optimi), cu un categoric 29-22. În finala mică, Ungaria a reuşit să îşi adjudece medalia de bronz învingând cu ceva emoţii Serbia, scor 26-24. Cele patru naţionale care au mai reuşit să atingă faza sferturilor de finală au fost Koreea de Sud, Polonia, Norvegia şi Rusia. Locurile 9-16 au fost ocupate, în ordine, de următoarele naţionale: Danemarca, Croaţia, Austria, Brazilia, România, Spania, Cehia şi Congo; în timp ce, ultimele opt poziţii au fost ocupate de Olanda, Uruguay, Angola, Argentina, Japonia, China, Tunisia, Kazakhstan.