De la extaz, la agonie!

romania_ungaria• România a pierdut meciul împotriva Ungariei (scor 19-25) şi a ratat calificarea în semifinalele Campionatului European

Echipa naţională de handbal feminin a ţării noastre a risipit în această seară o oportunitate imensă, aceea de a-şi asigura în mare măsură calificarea în „careul de aşi” al turneului continental final, organizat în Serbia. Tricolorele aveau nevoie ca de aer de un succes contra Ungariei, orice alt rezultat însemnând practic eliminarea din cursa către semifinalele întrecerii, dar şi pierderea oricărei posibilităţi de a apăra medalia de bronz, câştigată în urmă cu doi ani, la CE din Danemarca şi Norvegia.

Am visat frumos 24 de minute

Conştiente de importanţa acestui joc, sportivele pregătite de selecţionerul Gheorghe Tadici le-au luat „tare” pe unguroaice încă din startul întâlnirii, România demarând „desprinderea” pe tabela de marcaj din minutul 4. Chimistele Cristina Neagu, Aurelia Brădeanu şi Adriana Nechita au făcut „legea” prin apărarea adversă, ducând scorul la 5-2 pentru reprezentativa tricoloră, în minutul 7. Unguroaicele dau primele semne de „trezire” din letargie după epuizarea primului sfert de oră al întâlnirii şi, profitând de superioritatea pe care au avut-o timp de două minute, după eliminarea Oanei Manea, reuşesc să restabilească egalitatea în minutul 19 (scor 7-7), prin Orsolya Verten. Cristina Neagu „torpilează” poarta Evei Kiss în minutul 20, readucând România în avantaj. Time out-ul cerut de Gheorghe Tadici, la puţin timp după acest moment, oferă un impuls pozitiv, interul Oltchimului, Adina Meiroşu, punctând pentru 9-7.

Din rău, în mai rău, până la final!

Declinul tricolorelor a început cu cinci minute înaintea finalului primei părţi. În acest interval de timp, maghiarele au surclasat efectiv naţionala României, ducând scorul la un halucinant 14-12. Reuşitele Orsolyei Verten (dublă), Anitei Gorbicz, Aniko Kovacsics sau paradele Evei Kiss s-au dovedit lovituri grele pentru firava defensivă a româncelor, „văduvită” până şi de paradele salvatoare ale Paulei Ungureanu, portăriţa Oltchimului având o formă mai slabă.

Româncele au început cum nu se poate mai slab şi actul secund al partidei decisive cu Ungaria. Ele au irosit primul atac, iar „vicleana” Gorbicz le-a pedepsit imediat, aducându-i echipei sale un avantaj de trei goluri în minutul 31 (15-12). Melinda Geiger şi Adriana Nechita oferă puţinilor spectatori români prezenţi în tribunele arenei din oraşul Novi Sad un licăr de speranţă, reducând la numai un gol „handicapul” faţă de Ungaria. Cristina Neagu şi Nicoleta Dincă oferă un suflu nou naţionalei în minutele 40 şi 42, dar Gorbicz cu o „triplă” şi Verten cu o „dublă”, ne spulberă toate speranţele, ducând scorul la 21-17, în minutul 48.

Finalul le găseşte pe fetele noastre în atac, paradele Talidei Tolnai (introdusă de Gheorghe Tadici în locul Paulei Ungureanu) oferind deşarte speranţe pentru o revenire miraculoasă. Presate de timp, ele sunt însă tot mai crispate în ofensivă şi nimic nu se mai leagă în jocul României. Kovacsics şi Szamoransky mai pun puţină „sare” pe rana României, ducând scorul la 23-17, cu cinci minute înaintea finalului. Nici ultimele momente ale întâlnirii nu au darul de a mai îndulci „amarul” tricolorelor, pricinuit de ratarea calificării în semifinalele CE, maghiarele păstrând ecartul de şase goluri până la ultimul fluier al arbitrilor din Belarus, Ungaria impunându-se, la final, cu 25-19.

Cele mai importante marcatoare ale întâlnirii au fost: Orsolya Verten 7 goluri, Anita Gorbicz 6, Cristina Neagu 6, Adriana Nechita 6.