Du-te la...

Curierul de Vâlcea pe YouTubeRSS Feed

19 septembrie 2021

CSM Râmnicu Vâlcea şi-a aflat adversarele din viitorul sezon al Ligii a II-a


• debutul fotbaliştilor pregătiţi de Claudiu Niculescu va avea loc pe 7 septembrie, la Slatina

• marea noutate: campionatul se va juca după sistemul play-off şi play-out


Astăzi, la sediul Federaţiei Române de Fotbal s-au desfăşurat tragerile la sorţi pentru stabilirea programului de disputare a ligilor a II-a şi a III-a. Singura echipă din judeţul nostru care s-a aflat în urnele de la FRF a fost CSM Râmnicu Vâlcea, grupare preluată, în urmă cu câteva săptămâni, de către senatorul Dan Niţu, care a primit ca „întăriri” toţi fotbaliştii de la Damila, împreună cu staff-ul tehnic şi de conducere al acesteia.

Astfel, dacă în privinţa seriei în care va activa CSM Rm. Vâlcea era cert faptul că aceasta va fi cea din vestul ţării, surprizele de la FRF s-au ţinut lanţ în privinţa numărului echipelor care vor activa în cel de-al doilea eşalon al ţării pentru că, pe cele 32 de locuri disponibile, au „concurat” numai… 25 de cluburi dispuse să se „înhame” la costurile pe care le presupune participarea în Liga a II-a, cunoscute fiind problemele financiare pe care le au echipele de acest nivel din ţara noastră. În situaţia de faţă, conducătorii FRF au fost nevoiţi să accepte formarea Seriei Est cu 13 echipe la start şi cea a Seriei Vest (în care va activa CSM) cu numai 12 echipe. Însă, pentru a oferi mai multe meciuri cluburilor şi mai mult suspans microbiştilor, şefii fotbalului românesc au stabilit ca următoarea ediţie a ligii secunde să se bazeze pe modelul play-off şi play-out, aceasta însemnând că, spre exemplu, în Seria Vest, primele şase clasate la finalul sezonului regulat vor evolua într-un mini-campionat pentru stabilirea celor două echipe care vor promova în Liga I, în timp ce ultimele şase clasate se vor lupta în altă întrecere separată pentru stabilirea celor trei echipe (cel mai probabil) care vor retrograda în Liga III-a.

În urma şedinţei de astăzi, s-a stabilit ca noul sezon de Liga a II-a să debuteze (aşa cum se stabilise iniţial) pe 7 septembrie, turul urmând să se încheie pe 7 decembrie, cu precizarea că, în datele de 18 septembrie şi 9 octombrie, sunt programate etape intermediare.

Componenţa Seriei Vest: CSM Râmnicu Vâlcea, Gloria Bistriţa, FC Universitatea Craiova, CS Universitatea Craiova, Metalul Reşiţa, UTA Arad, FC Târgu Mureş, FC Bihor Oradea, CS Mioveni, Alro Slatina, Olimpia Satu Mare, Minerul Motru.


Programul turului


Etapa I – sâmbătă, 7 septembrie

Alro Slatina – CSM Râmnicu Vâlcea

FC Bihor Oradea – UTA Arad

Minerul Motru – CS Mioveni

CS U Craiova – Gloria Bistriţa

Olimpia Satu Mare – FC U Craiova

FCM Târgu Mureş – CSM Metalul Reşiţa

Etapa a II-a – sâmbătă, 14 septembrie

CSM Râmnicu Vâlcea – FC Bihor Oradea

CS Mioveni – Alro Slatina

Gloria Bistriţa – Minerul Motru

FC U Craiova – CS U Craiova

CSM Metalul Reşiţa – Olimpia Satu Mare

UTA Arad – FCM Târgu Mureş

Etapa a III-a

CSM Râmnicu Vâlcea – UTA Arad

FC Bihor Oradea – CS Mioveni

Alro Slatina – Gloria Bistriţa

Minerul Motru – FC U Craiova

CS U Craiova – CSM Metalul Reşiţa

Olimpia Satu Mare – FCM Târgu Mureş

Etapa a IV-a

CS Mioveni – CSM Râmnicu Vâlcea

Gloria Bistriţa – FC Bihor Oradea

FC U Craiova – Alro Slatina

CSM Metalul Reşiţa –Minerul Motru

FCM Târgu Mureş – CS U Craiova

UTA Arad – Olimpia Satu Mare

Etapa a V-a

CSM Râmnicu Vâlcea – Gloria Bistriţa

CS Mioveni – UTA Arad

FC Bihor Oradea – FC U Craiova

Alro Slatina – CSM Metalul Reşiţa

Minerul Motru – FCM Târgu Mureş

CS U Craiova – Olimpia Satu Mare

Etapa a VI-a

FC U Craiova – CSM Râmnicu Vâlcea

Gloria Bistriţa – CS Mioveni

CSM Metalul Reşiţa – FC Bihor Oradea

FCM Târgu Mureş – Alro Slatina

Olimpia Satu Mare – Minerul Motru

CS U Craiova – UTA Arad

Etapa a VII-a

CSM Râmnicu Vâlcea – CSM Metalul Reşiţa

UTA Arad – Gloria Bistriţa

CS Mioveni – FC U Craiova

FC Bihor Oradea – FCM Târgu Mureş

Alro Slatina – Olimpia Satu Mare

Minerul Motru – CS U Craiova

Etapa a VIII-a

FCM Târgu Mureş – CSM Râmnicu Vâlcea

FC U Craiova – Gloria Bistriţa

CSM Metalul Reşiţa – CS Mioveni

Olimpia Satu Mare – FC Bihor Oradea

CS U Craiova – Alro Slatina

Minerul Motru – UTA Arad

Etapa a IX-a

CSM Râmnicu Vâlcea – Olimpia Satu Mare

UTA Arad – FC U Craiova

Gloria Bistriţa – CSM Metalul Reşiţa

CS Mioveni – FCM Târgu Mureş

FC Bihor Oradea – CS U Craiova

Alro Slatina – Minerul Motru

Etapa a X-a

CS U Craiova – CSM Râmnicu Vâlcea

CSM Metalul Reşiţa – FC U Craiova

FCM Târgu Mureş – Gloria Bistriţa

Olimpia Satu Mare – CS Mioveni

Minerul Motru – FC Bihor Oradea

Alro Slatina – UTA Arad

Etapa a XI-a

CSM Râmnicu Vâlcea – Minerul Motru

FC Bihor Oradea – Alro Slatina

CS Mioveni – CS U Craiova

Gloria Bistriţa – Olimpia Satu Mare

FC U Craiova – FCM Târgu Mureş

UTA Arad – CSM Metalul Reşiţa

Poți comenta aici

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Alte articole de la Uncategorized