COVID + ODENSE = KO SCM

În această după-amiază, într-un meci disputat în Sala Sporturilor „Traian”, SCM Râmnicu Vâlcea și Odense Handbold (Danemarca) și-au măsurat forțele în cea de-a doua etapă din Liga Campionilor de handbal feminin. Din păcate, așa cum antrenorul Florentin Pera anticipase încă de zilele trecute, starea de anxietate apărută la echipă după ce două jucătoare au fost confirmate cu Coronavirus și-a spus cuvântul. Fără Kristina Liscevic și Mireya Gonzalez pe teren (dar și cu prea puține antrenamente înaintea meciului cu Odense!), municipalele și-au dat silința în fața unui adversar destul de incomod, însă lipsa de concentrare în anumite momente cheie și oboseala resimțită după deplasarea din Franța și-au spus cuvântul. SCM a reușit doar în prima repriză să fie aproape egala vicecampioanei Danemarcei (scor 9-9 în minutul 23 și 10-13 la pauză). În partea secundă, nordicele au defilat aproape singure pe teren, vâlcencele pierzând psihologic partida în preajma minutului 50, când Odense avea un avantaj constant de șase goluri (scor 17-23).
Minutul 60 a consemnat o înfrângere prea drastică pentru SCM (scor 21-30), la capătul unui meci în care Vâlcea a fost mai slabă decât Odense, dar nu la o diferență atât de severă! Timpul nu mai poate fi dat înapoi pentru a reporni meciul, iar fetele noastre trebuie să se pregătească acum pentru partida de sâmbăta viitoare, atunci când vor evolua la Moscova, pe terenul redutabilei grupări rusești CSKA.