Chiar acum: Vâlcea luptă pentru un loc de cupele europene în Sala „Traian”

Cu începere de la ora 18.00, vă propunem să rămâneți alături de noi pentru a afla în timp real desfășurarea partidei dintre HC Municipal Râmnicu Vâlcea și CSM Roman. Meciul contează pentru penultima etapă a Ligii Naționale de handbal feminin. Important de precizat este faptul care va câștiga întâlnirea de astăzi (în eventualitatea în care vom avea o învingătoare) va lua o opțiune foarte importantă pentru calificarea în viitoarea ediție a cupelor europene. Înaintea acestui joc, cele două formații se află la egalitatea de puncte, fiecare cu câte 28, împărțind pozițiile cinci și șase. La finalul campionatului, primele cinci clasate vor participa în cupele europene.

______________________________________________________________
Final de meci: HCM Râmnicu Vâlcea pierde în fața echipei HCM Roman, scor final 26-37. În urma acestui eșec, formația noastră mai păstrează doar șanse teoretice pentru calificarea în cupele europene. În ultimele două runde din Liga Națională, programate la finalul lunii aprilie, HC Municipal va mai evolua în deplasare (la HC Dunărea Brăila) și pe propriul tren, în derby-ul Olteniei (cu SCM Craiova).
Min 55: Ultimele minute ale întâlnirii, numele echipei învingătoare se cunoaște deja: Romanul conduce cu 34-24.
Min 50: Vâlcencele joacă mai bine pe final, dar timpul nu este de partea lor. Cu numai zece minute înaintea finalului, oaspetele au un avantaj de șapte goluri: 30-23.
Min 45: Raportul de forțe nu se schimbă prea mult cu un sfert de oră înaintea finalului: 27-19 în favoarea echipei moldave.
Min 40: Vâlcea a reușit trei goluri consecutive pentru prima dată în acest meci și a mai redus din proporțiile scorului. Acum, HCM Roman conduce cu 23-16.
Min 35: Jucătoarele din Roman și-au sporit avantajul la zece goluri: 23-13!
Pauză în Sala Sporturilor „Traian”: HCM Râmnicu Vâlcea – HCM Roman 12-20.
Min 25: Râmnicencele nu sunt în cea mai bună formă (cu excepția Patriciei Vizitiu), iar Romanul pare aproape de adjudecarea victoriei chiar din prima repriză. Cu cinci minute înainte de intrarea la vestiare, formația vizitatoare conduce cu 18-11.
Min 20: Gruparea din Moldova rămâne echipa mai bună: 15-8.
Min 15: La jumătatea primei reprize, echipa din Roman are un avans de cinci goluri (12-7)
Min 13: Vâlcea înscrie pentru prima dată consecutiv în acest joc: oaspetele conduc cu 12-6.
Min 11: Moldovencele fac ce vor în Sala Sporturilor și marchează din nou: 10-4 în favoarea romașcanelor.
Min 9: Patricia Vizitiu punctează pentru Vâlcea, dar și Roman înscrie la faza imediat următoare: 9-4 pentru Roman.
Min 8: Vâlcencele par în afara jocului, Roman conduce cu 8-3. Antrenorul Gheorghe Sbora a solicitat time-out.
Min 6: În fața puținilor suporteri veniți în Sala „Traian”, vâlcencele pregătite de antrenorii Gheorghe Sbora și Luminița Huțupan-Dinu nu au început tocmai bine. Roman conduce cu 6-3.
Min 5: Romanul a început mai bine și conduce cu 3-2