Au încheiat anul cu o victorie

Voleibalistele de la CET Govora Râmnicu Vâlcea au întâlnit sâmbătă, într-o partidă contând pentru etapa a XI-a a Diviziei A2, pe CSM Codlea. Meciul s-a disputat în Sala „Capela” din Râmnicu Vâlcea şi a oferit motive de bucurie sportivelor gazde, dar şi antrenorilor acestora, Nicoleta şi Marius Mărgărit. Chiar dacă au început destul de anevoios actualul sezon competiţional, voleibalistele râmnicence au înregistrat evoluţii mai bune în ultimele runde, reuşind să încheie anul calendaristic în zona de mijloc a clasamentului Diviziei A2. Însă, pentru vâlcence, adevăratul moment al bilanţului se va produce în data de 9 februarie, atunci când se va încheia sezonul regulat, ultimele trei runde fiind programate a se disputa în noul an calendaristic.

Revenind la partida desfăşurată cu prilejul etapei a XI-a, trebuie precizat faptul că voleibalistele de la CET Govora şi-au dominat adversarele, reuşind să se impună în trei seturi. Totuşi, după un prim set câştigat nai lejer de vâlcence (scor 25-17), sportivele vizitatoare au dat semne de revenire în cel de-al doilea, braşovencele reuşind să amâne deznodământul pentru prelungiri. În cele din urmă, vâlcencele s-au dovedit mai puternice în acest moment crucial al întâlnirii, impunându-se cu 28-26. Nici ultimul set nu a fost chiar o formalitate pentru gazde, braşovencele ţinându-se „scai” de râmnicence, în tentativa de a smulge măcar un punct. Elevele pregătite de soţii Mărgărit s-au dovedit însă din nou superioare oaspetelor, câştigând cu 25-22. Astfel, în urma acestei victorii (3-0 la seturi), CET Govora acumulează 8 puncte în clasamentul Seriei Vest din liga secundă de volei feminin, ocupând treapta a cincea a clasamentului.