Ultimul „bal” în Liga Campionilor!

faza_hadbal_buxtehuder• CS Oltchim – Buxtehuder SV 30-22

Evoluând fără presiunea rezultatului, calificarea în grupele principale ale Ligii Campionilor fiind obţinută cu două etape în urmă, handbalistele de la Oltchim au oferit aseară un spectacol handbalistic de mare clasă proprilor suporteri. Chiar dacă jocul nu prezenta o miză deosebită, duelul cu vicecam­pioana Germa­niei contând mai mult pentru statistică, iubitorii handbalului nu au ţinut cont de acest aspect şi au ocupat în număr mare tribunele Sălii Spor­turilor „Traian” din Râmnicu Vâlcea. Ei nu au ra­tat astfel prilejul de a urmări îndeaproape ul­ti­mul meci pe care campioa­nele României l-au susţinut în această toam­nă, jocul cu Buxte­hu­der fiind cel în care s-a tras „cortina” peste anul calendaristic 2012.

Handbalistele de la Oltchim au dominat întâlnirea cu sportivele din Germania, dife­renţa mare de valoare şi mai ales de experienţă dintre componentele celor două loturi spunându-şi cuvântul din debutul jocului. Chiar dacă nu au forțat, galacticele şi-au creat avantaj pe tabela de marcaj încă din primele minute ale partidei, acesta sporind pe măsura trecerii timpului. Handbaliste precum Adriana Nechita, Oana Manea sau Katarina Bulatovic au dat „tonul” primei reprize, Oltchimul asigu­rându-şi de la pauză victoria în faţa nemţoai­celor (scor 18-10).

Nici în repriza secundă „ostilităţile” nu au decurs diferit, chimistele păstrând fără probleme controlul într-un meci în care singura necunoscută a fost reprezentată de diferenţa cu care Oltchimul se va impune în faţa handbalistelor din Hamburg. S-a încheiat 30-22, campioana României adjudecându-şi astfel toate cele douăsprezece puncte posibile în clasamentul Grupei A, „culegând” totodată şi celelalte superlative din grupă: cel mai bun atac (170 de goluri marcate), cea mai sigură defensivă (129 goluri primite), dar şi cel mai solid golaveraj (+41).