Marija Jovanovic nu a evoluat în meciul cu Buxtehuder

Partida susţinută aseară în compania vicecampioanei Germaniei a reprezentat un bun prilej pentru tehnicianul Jakob Vestergaard de a rula tot lotul de jucătoare şi de a oferi posibilitatea celor care au evoluat mai puţin în această primă parte a Ligii Campionilor să bifeze cât mai multe minute pe teren. Însă, a existat şi o excepţie. Accidentată la gleznă în urmă cu o săptămână, în a doua repriză a întâlnirii de la Viena dintre Hypo şi Oltchim, Marija Jovanovic nu a fost folosită nici măcar un minut cu Buxtehuder, muntenegreanca aflându-se în perioada de recuperare medicală.

Din câte se pare, Marija Jovanovic are nevoie de numai trei săptămâni de re­cup­erare, aceasta fiind diagnosticată cu o entorsă, chiar dacă în primele ore ulte­rioare accidentării se vorbea de o luxaţie a gleznei, fapt ce ar fi necesitat o perioadă de recuperare mult mai îndelungată. Deşi nu va mai putea ajuta Oltchimul în acest an calendaristic (meciul cu Buxtehuder fiind ultimul din 2012), Marija Jova­novic va pu­tea evolua pentru naţionala Muntenegrului la Campionatul European din Serbia (pro­gramat în perioada 4-16 decembrie). Acolo, Marija Jovanovic şi Katarina Bula­tovic se vor întâlni cu mai multe dintre colegele lor de la Oltchim, însă doar în cali­tate de adversare, România urmând să întâlnească Muntenegru în etapa a III-a a Grupei A (meciul se va disputa în data de 7 decembrie).