Galacticele au câştigat cel de-al nouăsprezecelea titlu din istorie

• CS Oltchim – Danubius Galaţi 32-20 (18-9)

În urmă cu puţin timp, în Sala Sporturilor „Traian” din Râmnicu Vâlcea s-a încheiat meciul contând pentru etapa a XX-a a Ligii Naţionale de handbal feminin, adversare fiind ocupanta primului loc în clasament, CS Oltchim, şi „lanterna roşie” a întrecerii, HC Danubius Galaţi. Prin prisma jocului modest pe care l-au practicat, oaspetele din această seară nu au creat dificultăţi mult mai experimentatelor sportive pregătite de Jakob Vestergaard, chimistele „defilând” în faţa unei formaţii condamnată la retrogradare. Cu un avans de nouă goluri înregistrat încă de la pauza întâlnirii (scor 18-9), vâlcencele au continuat spectacolul oferit proprilor suporteri şi în repriza secundă, impunându-se în cele din urmă la 12 goluri diferenţă (scor 32-20).

Cu acest succes, CS Oltchim şi-a asigurat chiar şi din punct de vedere matematic un nou titlu de campioană naţională, cel de-al nouăsprezecelea din întreaga istorie a clubului şi al şaptelea consecutiv.

Manea, sărbătorita zilei

Această victorie a reprezentat totodată şi un cadou deosebit pentru pivotul Oana Manea, colegele sale dedicându-i succesul cu prilejul împlinirii a 28 de ani.