SCM își află adversarul din sferturile Cupei României

După ce a depășit lejer faza optimilor de finală prin victoria la opt goluri diferență (scor 32-24) pe terenul divizionarei secunde FC Argeș, SCM Râmnicu Vâlcea își va afla adversara din turul următor al Cupei României la handbal feminin, ediția 2018/2019. În acest sens, reprezentanții Federației Române de Handbal au anunțat că tragerea la sorți pentru stabilirea celor patru jocuri din cadrul sferturilor de finală se va desfășura marți, 19 martie, cu începere de la ora 11.00, la București. Pentru această fază a întrecerii au obținut biletele de calificare șapte formații din Liga Florilor (SCM Râmnicu Vâlcea, CSM București, Măgura Cisnădie, HC Zalău, CSU Cluj-Napoca, Gloria Bistrița Năsăud, CSM Galați), și una din Divizia A (AHCM Slobozia).
Vom reveni cu informații în ediția on-line a cotidianului nostru imediat după desfășurarea procedurii tragerii la sorți pentru a anunța numele adversarei pe care SCM Râmnicu Vâlcea o va întâlni în sferturile de finală ale Cupei României Fan Courier. În eventualitatea în care SCM Râmnicu Vâlcea va trece de faza sferturilor, echipa pregătită de antrenorii Florentin Pera, Mia Rădoi și Ildiko Barbu-Kerekeș va avansa, ca și în sezonul trecut, în final-four-ul întrecerii, între cele mai bune patru formații din handbalul feminin românesc.