Prima înfrângere din 2014. Vâlcea a pierdut derby-ul orgoliilor de la Reşiţa

• Metalul – CSM 1-0 (Stoica ’74 – penalty)

Etapă cu ghinion pentru fotbaliştii de la CS Municipal Râmnicu Vâlcea. Sâmbătă, aceştia au evoluat la Reşiţa, pe Stadionul „Mircea Chivu”, în compania Metalului, echipă sprijinită financiar de fostul patron din Zăvoi, Cătălin Rufă. Meciul a contat pentru etapa cu numărul optsprezece din Seria Vest a ligii secunde de fotbal. Formaţia vâlceană aborda această partidă din postura de ocupantă a primului loc în clasament, jucătorii lui Claudiu Niculescu declarându-se înaintea plecării spre Reşiţa pregătiţi pentru un meci mare şi un rezultat pe măsură care să le permită menţinerea pe prima treaptă a podiumului. Partida reprezenta şi un duel al orgoliilor între cei doi finanţatori, Dan Niţu şi Cătălin Rufă, cunoscută fiind lupta de la distanţă pe care Damila Măciuca şi vechiul CSM Râmnicu Vâlcea au purtat-o de-a lungul sezonului trecut.

Prima repriză a fost marcată de accidentarea lui Pârvulescu. Jucătorul de la CSM este suspect de fractură a piramidei nazale. Danilo şi Tănasă au debutat pentru Vâlcea

Obiectivul vâlcenilor părea destul de fezabil după aspectul primei reprize, elevii lui Niculescu începând mai determinaţi meciul de la Reşiţa. Totuşi, posesia mai bună şi incursiunile camerunezului N’Kongue nu au făcut decât să sperie cel mult jucătorii gazdelor. Golul s-a „încăpăţânat” să apară pe parcursul primei reprize, iar tabela a rămas nemodificată la expirarea celor 45 de minute regulamentare. Toate acestea în condiţiile în care CSM a fost în mod clar echipa mai bună, care a presat poarta adversă, vitezistul N’Kongue, Todea sau Deaconescu semnând cele mai importante ocazii ale oaspeţilor. Iar dacă prima repriză nu s-a evidenţiat prin „sarea şi piperul” fotbalului, golurile lipsind cu desăvârşire, aceeaşi grupare s-a remarcat prin alte aspecte. Mai întâi, trebuie să precizăm că meciul de la Reşiţa a fost cel în care antrenorul Niculescu a decis să folosească, pentru prima dată într-un meci oficial, două dintre „achiziţiile” făcute în această pauză de iarnă. Este vorba despre atacantul Ciprian Tănasă şi mijlocaşul brazilian Danilo. Primul a fost transferat de la CS Mioveni, a fost golgeterul echipei în meciurile de pregătire, dar nu a îmbrăcat tricoul grupării râmnicene într-un meci oficial din cauza unei accidentări care a recidivat. Cel de-al doilea jucător, cu cetăţenie braziliană, nu a fost folosit până acum din cauza faptului că nu era pus la punct cu pregătirea fizică, el fiind legitimat aproape de încheierea perioadei de transferuri.

Din păcate, gruparea vâlceană s-a evidenţiat, tot pe parcursul primei reprize a meciului de la Reşiţa, şi printr-un aspect deloc îmbucurător. În minutul 35, într-o fază petrecută la mijlocul terenului, tânărul fundaş Cătălin Pârvulescu s-a ciocnit violent, cap în cap, cu un adversar. În urma impactului, fotbalistul vâlcean a fost scos pe targă de pe teren, iar ambulanţa aflată la stadion l-a transportat direct la spital. Acesta este suspect de o fractură a piramidei nazale şi poate rata tot returul.

O lovitură de la unsprezece metri a decis soarta întâlnirii

Echipa vâlceană a continuat să fie mai prezentă în joc şi pe parcursul reprizei secunde. Însă reşiţenii au rezistat cu brio asalturilor elevilor lui Niculescu, au stat la „cutie” şi au reuşit să dea lovitura într-un moment în care poate nici ei nu se mai aşteptau. Era minutul 73 când cei doi căpitani, Octavian Vasile şi Ionuţ Stoica, au avut un duel mai bărbătesc în careul vâlcenilor. Silit de împrejurări, fotbalistul de la CSM l-a faultat din spate pe mijlocaşul Vasile, ultimul fiind fost jucător la Vâlcea. Centralul bucureştean Marcel Bîrsan nu a ezitat şi a indicat punctul cu „var”. Adrian Stoica de la Metalul Reşiţa a fost desemnat să execute lovitura de la unsprezece metri. Mijlocaşul gazdelor a dovedit destul de multă siguranţă, iar balonul trimis plasat de aceasta a fost imposibil de apărat de către goalkeeper-ul Florin Matache. Unicul gol al întâlnirii, marcat în minutul 74, a stabilit numele formaţiei învingătoare. În uralele celor peste 2.000 de spectatori care au asistat la jocul de sâmbătă, gazdele de la Metalul Reşiţa au izbutit să câştige trei puncte care aduc echipa cărăşeană pe locul patru al clasamentului, unul care trimite în play-off-ul pentru promovarea în Liga I.

Caseta tehnică

CSM Râmnicu Vâlcea: Matache – Samson, Pârvulescu, I. Stoica (C), Deaconescu – Todea, Danilo, Briceag – Iancu, Tănasă şi N’Kongue. Antrenor: Claudiu Niculescu

Metalul Reşiţa: Zimermann – Cristian, Apostol, Popescu, Murgoci – Enescu, Vasile (C), Szabo, Stoica – Breşneni şi Opriţa. Antrenor: Marian Pană

Arbitri: Marcel Bîrsan – Bucureşti (central); Imre Laszlo – Sfântu Gheorghe şi Ferencz Tunyogi – Zalău (asistenţi)

„CraiOlguţa” a făcut instrucţie cu Motru. Vâlcea a pierdut şefia Seriei Vest

Din cauza primului eşec suferit în meciurile oficiale disputate pe parcursul anului 2014, echipa lui Claudiu Niculescu a pierdut supremaţia Seriei Vest a ligii secunde de fotbal. Locul formaţiei vâlcene a fost luat de gruparea sprijinită financiar de Primăria Craiova, CS Universitatea. Aflate la egalitate de puncte înaintea acestei etape, Vâlcea şi Craiova sunt acum despărţite de trei puncte. Diferenţa se datorează victoriei extrem de facile pe care jucătorii din Bănie au obţinut-o sâmbătă, în faţa minerilor din Motru. Atunci, echipa primăriţei Lia Olguţa Vasilescu a câştigat în faţa „lanternei roşii” a clasamentului la un scor desprins mai degrabă din meciurile de tenis, 6-0.

Miercuri, derby cu Târgu Mureş

Pentru CSM, următorul meci oficial va avea loc la mijlocul acestei săptămâni, când oficialii Federaţiei Române de Fotbal au stabilit o etapă intermediară. Miercuri, pe Stadionul „Municipal” din Parcul Zăvoi, cu începere de la ora 15.00, Vâlcea va primi vizita unei formaţii care, la fel ca CSM şi CS Universitatea, speră să promoveze în Liga I. ASA Târgu Mureş vine în Râmnic din postura de ocupantă a poziţiei a treia în ierarhia Seriei Vest (la şapte puncte în spatele CS U. şi la patru de CSM). Ardelenii au însă moralul la pământ. Deşi porneau din postura de favoriţi în meciurile ultimelor două etape, disputate în deplasare la FC Olt Slatina şi acasă cu FC Bihor Oradea, târgmureşenii au pierdut de fiecare dată, la un scor identic (0-1). Aceste rezultate, dezamăgitoare pentru o echipă care dispune de un buget consistent şi are obiectivul declarat de a obţine promovarea pe prima „scenă” a fotbalului românesc, au determinat conducerea clubului să solicite demisia antrenorului Ioan Ovidiu Sabău. Fostul internaţional s-a conformat, şi-a prezentat demisia, iar astăzi se anticipează ca pe banca celor de la ASA să fie numit un nou tehnician.

Situaţia delicată prin care trece echipa din Târgu Mureş ar trebui să fie speculată, miercuri, de elevii lui Claudiu Niculescu. Însă, pentru a obţine cele trei puncte într-un meci ce se poate dovedi crucial pentru promovarea în Liga I, vâlcenii trebuie să dovedească mai multă siguranţă în faza ofensivă, iar atacanţii să îşi facă treaba. N’Kongue şi Tănasă sunt principalii vizaţi, publicul având aşteptări foarte mari de la cei doi atacanţi „pur sânge”.