Pelici explică succesul din ultima rundă: „Sezonul trecut, Mioveniul ne-a bătut după ce a înscris pe final. Acum a venit rândul nostru să câștigăm așa”

Abonați la victorii pe finalul jocurilor și fără înfrângere de opt etape, fotbaliștii de la CS Municipal Râmnicu Vâlcea au devenit o adevărată „sperietoare” în Seria Vest a ligii secunde de fotbal. Elevii antrenorului Alexandru Pelici au dovedit că au un joc „legat”, bazat pe faze bine lucrate la antre­na­mente, defensiva fiind punctul forte, în completarea atacului care le ajută pe „vipere” să muște când adversarilor le este lumea mai dragă. În plus, în numai două luni, echipa de la poalele Capelei a câștigat trei jocuri după ce a marcat goluri decisive în ultimele minute ale întâlnirii, ipoteza că norocul ține mai des cu echipa care își dorește mai mult victoria fiind perfect aplicată aici. Așa s-a întâmplat în luna septembrie, când, în 32-imile Cupei României, CSM s-a impus cu 2-1 în fața medieșenilor de la Gaz Metan, ambele reușite ale echipei lui Pelici venind în minutele de prelungiri. Apoi, la începutul lui octombrie, si­tuația s-a repetat, în linii mari, în cam­pionat, contra fostei prim divizio­na­re, Universitatea Cluj. Vâlcea a obținut victoria și implicit trei puncte extrem de prețioase cu ajutorul unui gol marcat în ultimele minute ale timpului regulamentar de joc. Așa cum ați aflat din numărul de marţi al publicației noastre, o astfel de situație extrem de favorabilă pentru echipa noas­tră s-a petrecut și sâmbătă, în eta­pa a IX-a a Seriei Vest. De această dată, vâlcenii au reușit să dea lovitura pe teren advers, victime căzând argeșenii de la CS Mioveni.
Referitor la acest succes, prin intermediul unei declarații de presă publicată pe site-ul oficial al echi­pei din Parcul Zăvoi, antreno­rul Alexandru Pelici a venit cu câteva opinii foarte interesante. Reputatul tehnician bănățean de la timona echipei noastre este de părere că „viperele albastre” au meritat vic­toria în jocul de sâmbătă, el făcând trimitere și la ultimul joc disputat între cele două echipe în sezonul trecut al ligii secunde. Atunci, argeșenii s-au impus cu scorul de 2-1 după ce au marcat golul care le-a adus cele trei puncte în ulti­mele minute ale întâlnirii. Totuși, pe lângă felicitările adresate fotba­liș­­tilor, foarte meritate de altfel, Pelici le-a transmis acestora că trebuie să rămână cu picioarele pe pământ fiindcă aceasta a fost doar o luptă câștigată, iar până la finalul sezonului mai sunt multe alte jocuri foarte dificile în care municipalii trebuie să dea totul pe teren.
„Am întâlnit un adversar puternic şi vreau să-mi felicit fotbaliştii pentru efortul depus şi pentru această victorie. În sezonul trecut a câştigat Mioveniul pe final, cu 2-1, acum a fost rândul nostru să luăm cele trei puncte puse în joc. Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ, încă nu am realizat nimic şi mai este mult de jucat din acest campionat. Sunt convins că CS Mioveni va urca în clasament, este o echipă bună, cu un antrenor bun. Claudiu Niculescu este prietenul meu şi a făcut aici lucruri foarte bune, să nu uităm că CS Mioveni a fost surpriza Cupei României. Continui să cred că în această serie orice este posibil. Orice echipă poate bate pe oricine şi, în afară de FC Baia Mare, nu există altă formaţie fără înfrângere”, se arată în declarația oferită de Alex Pelici pentru site-ul oficial al clubului.

Urmează un joc acasă, cu Olimpia Satu Mare

În următoarea rundă a Seriei Vest din Liga a II-a de fotbal, CS Municipal Râmnicu Vâlcea va primi replica sătmărenilor de la Olim­pia. Partida programată sâmbătă, cu începere de la ora 11.00, pe stadionul „Municipal” din Râmnicu Vâlcea este cu mare miză pentru ambele cluburi, aceasta contând pentru runda a X-a. În ediția de mâine a publicației noastre vom reveni cu mai multe informații înaintea acestui joc.