Mari surprize în sferturile Campionatului Mondial din Serbia

• aproape toate favoritele au fost eliminate! „Killer-ele” României s-au calificat în semifinale

Fără naţionala pregătită de Gheorghe Tadici în faza sferturilor de finală, după ce Polonia ne-a administrat o înfrângere surprinzătoare, antepenultimul act al Mondialului de handbal feminin din Serbia s-a dovedit unul al marilor surprize. Trei din cele patru meciuri s-au încheiat cu victoria echipei mai slab cotată, Danemarca fiind singura care şi-a respectat statutul de favorită în faţa Germaniei şi s-a impus cu 31-28.

În rest, doar rezultate puţin scontate. Marea favorită la câştigarea medaliei de aur, Norvegia, a cedat surprinzător în faţa selecţionatei ţării gazdă, Serbia impunându-se, chiar mai uşor decât o arată scorul, cu 28-25. Şi Brazilia a furnizat un „şoc”, greu de digerat pentru înflăcăraţii suporteri maghiari, impunându-se, în prelungiri, în faţa Ungariei, scor final 33-31. Şi selecţionata care ne-a trimis pe noi acasă s-a dovedit capabilă să îşi continue parcursul între cele mai bune patru echipe din lume. Polonia s-a impus, cu destule de emoţii, în faţa Franţei, un nume cu greutate în handbalul feminin mondial, scor final 22-21.