În această după-amiază, Minerul Costeşti – Viitorul Dăeşti 1-2 şi Peştereanu vânează un vârf

• cel mai aşteptat meci al etapei a doua a fost tranşat pe final
Cu Marius „Ţeţe” Vlădoi între buturi, la 47 de ani, minerii au abordat ciocnirea de sâmbătă cu Viitorul Dăeşti mai mult cu gândul la siguranţă, deci la un egal, fie el și pe „teren propriu”, la Hidro. Doar că debutul meciului le-a dat o mare încredere şi prima repriză le-a aparţinut cu desăvârşire, fapt certificat şi de golul din minutul 27 al lui Marinel Ciocotoiu. După o primă jumătate de meci la discreţie, ortacii s-au moleşit aproape complet după odihnă, iar Viitorul a egalat repede şi a întors meciul târziu.
„E un rezultat mincinos pentru că, în prima repriză, Dăeştiul a trecut fix de doar patru ori mijlocul terenului. Chiar am numărat! Trebuia să marcăm mai mult de un gol pentru că am fost în total control primele 45 de minute… Din păcate, după pauză, efortul susţinut şi ieşirea lui Milosteanu din teren i-au scutit de emoţii pe oaspeţii noştri care n-au mai avut cine ştie ce griji pe spate şi ne-au putut presa constant. Când iei gol după minutul 80, e clar că ai un gust amar, mai ales că nu au fost cine ştie ce execuţii, mai mult stângăciile noastre în apărare… Trebuie să ne mai mişcăm un pic, zilele astea, pentru aducerea unui vârf, asta e clar!”, au fost concluziile edilului din Costeşti, Toma Peştereanu.