Victoraş Iacob a făcut diferenţa în primul amical al municipalilor

• CSM – Hidro 1-0

Fără să ştie cu exactitate locaţia în care vor evolua din toamnă în noul sezon al ligii a II-a (cunoscute fiind intenţiile patronului Cătălin Rufă de a muta echipa la Reşiţa), fotbaliştii pregătiţi de Alexandru Pelici au început seria meciurilor amicale foarte concentraţi, iar sâmbătă, pe propriul teren, au reuşit să depăşească un adversar destul de puternic, campioana ligii a IV-a vâlcene, concitadina Hidroelectra. Într-o partidă desfăşurată pe parcursul a numai 70 de minute (oficialii celor două formaţii stabilind ca, din cauza căldurii insuportabile, fotbaliştii să nu fie supuşi unor eforturi suplimentare), CSM şi Hidro au oferit un spectacol agreabil, municipalii având câştig de cauză în cele din urmă graţie celui mai de „răsunet” transfer perfectat în această pauză competiţională, fostul atacant stelist Victoraş Iacob fiind cel care a „tranşat” soarta întâlnirii, unicul său gol stabilind scorul final, 1-0 pentru gazde.

În partida de sâmbătă, tehnicianul Pelici a folosit mai mulţi fotbalişti ajunşi în această perioadă în lotul municipalilor, aşa cum ar fi portarul Haidău, mijlocaşii Andrei Făgărăşeanu, Cristian Danci, Robert Cristian, precum şi atacanţii Staicu, Enache şi Iacob. De asemenea, în următoarele meciuri amicale, pentru CSM ar putea evolua mai mulţi jucători aflaţi în probe, dar şi alţii care au semnat deja cu gruparea râmniceană: Marius Zăvoi (portar adus de la Rapid CFR Suceava, a semnat pe trei ani) şi Ionuţ Popescu (fundaş revenit de la Farul Constanţa, a semnat pe trei ani).