Săraru, nemulțumit de rezultatul primei manșe cu Flacăra Horezu:

„Marea echipă de la Horezu a apelat la tertipuri ieftine ca să tragă de timp!
• edilul liberal adaugă că, totuși, nivelul întâlniri l-a depășit pe cel din prima semifinală dintre Băbeni și Perișani
După un 2-2, cu de toate, primarul Șirinesei e de părere că drumul rămâne deschis pentru echipa sa către finală: „Vă spun că a fost un meci mai bun decât prima semifinală, cea dintre Perișani și Băbeni, fapt confirmat de către conducătorii acestor echipe care au urcat în tribună lângă noi pentru a urmări partida. Nu au fost nici problemele disciplinare din acea confruntare. În rest,  evident, rezultatul este frustrant, nu atât pentru prima repriză, când mai jucat mai slab, recunosc. A doua repriză, însă, ne-a aparținut complet și dacă n-am fi avut acel ghinion la golul lor, cred că moralul ne-ar fi dus către o victorie. Așa, însă, când iei un gol de la aproape 40 de metri în debut de repriză, când erai montat să recuperezi, e logic să te destabilizeze. Ne-a tăiat mult din elan și cu toate astea, am reușit să dominăm marea echipă de la Horezu care a avut prea multe momente de meschinărie și tertipuri ieftine ca să tragă de timp. Mă bucură și prezența record, de aproximativ 500 oameni care a bătut recordul de la inaugurare. Așa cum și ei au venit în număr așa de mare la meci, le promit că și noi le vom întoarce favoarea, sâmbătă! Sper doar ca și ei să fie la fel de fair play cum am fost noi și la fel de bine organizați și atenți, deși nu plecăm la război…”