România s-a calificat în optimile Campionatului Mondial de Tineret

Romania_Tineret• vâlceanca Nicoleta Safta nu a evoluat în ultimele două partide

Echipa naţională de tineret a României, pregătită de antrenorii Dumitru Muşi şi Costică Buceschi) s-a calificat, cu ceva emoţii, în optimile de finală ale Campionatului Mondial destinat sportivelor care nu au împlinit încă vârsta de 20 de ani (organizat în Cehia).

Selecţionata ţării nostre a făcut parte din grupa D şi a reuşit să prindă „biletul” către opti­mile de fina­lă ale celei mai importante întreceri mondiale abia în urma ultimului joc al grupei. Cu două victorii (îm­po­triva Tunisiei şi Croaţiei) şi două înfrângeri (în da­u­na Braziliei şi Norvegiei) „tricolorele mici” aveau nevoie vitală în ultimul meci de cel puţin un rezultat de egalitate în faţa vicecampioanei europene, Olanda.

Chiar dacă nu erau cotate de către specia­liş­tii acestui sport cu prima şansă, tinerele handba­lis­te românce au dat dovadă de foarte multă de­ter­mi­na­re şi concentrare în ultimul joc, izbutind un rezultat cu adevărat deosebit. S-au calificat în optimile de finală ale CM (între cele mai valo­roa­se 16 naţionale ale planetei) şi au trimis acasă tocmai vicecam­­pi­oa­na europeană, Olanda. Por­tă­riţa Denisa Dedu (de la Corona Braşov) a făcut minuni în poarta Româ­niei în prima repriză, atunci când a reuşit să pareze în repetate rânduri în faţa atacurilor furibunde venite din partea olandezelor. Graţiei intervenţiilor ei, prima repriză s-a încheiat cu un scor considerat „mic” în hand­bal (8-7 pentru România). Tricolorele au evoluat mai bine în actul secund, însă nici olandezele nu s-au lăsat mai prejos. Încrâncenarea s-a prelun­git până în ultimul minut de joc, atunci când tână­ra Pricopi a spulberat orice speranţă pentru spor­tivele din ţara lalelelor, cu numai câteva secun­de înaintea ultimului fluier, stabilind scorul final la 22-20 în favoarea României. De remarcat şi faptul că Nicoleta Safta, tânăra jucătoare vâlceancă de nici 18 ani, nu a mai fost folosită de cei doi antre­nori ai lotului naţional de tineret în ultimele două partide disputate de România, cele împotriva Norvegiei şi Olandei. Totuşi, pivotul Oltchimului a bifat trei prezenţe în celelalte meciuri, reuşind să marcheze chiar şi un gol (împotriva Braziliei).

După disputarea celor cinci etape, clasa­men­tul final al grupei D se prezintă astfel: Brazilia 8p, Norvegia 7p, România 6p, Croaţia 5p, Olanda 4p, Tunisia 0p; primele patru clasate calificându-se în optimi. Prin prisma poziţiei a III-a obţinută în cadrul grupei D, naţionala României va întâlni în optimi selecţionata Franţei (ocupanta locului al II-lea din grupa C).

*) partida România-Franţa s-a disputat ieri (duminică, 8 iulie), după închiderea ediţiei. Vom reveni cu amănunte în numărul de mâine.