România a obţinut poziţia a patra la CM Universitar de handbal feminin

• două jucătoare de la HCM Râmnicu Vâlcea au fost artizanele acestui rezultat notabil

După succesul extraordinar pe care selecţionata Under 18 l-a înregistrat la CM din Macedonia, România a fost foarte aproape de a câştiga o medalie şi la CM Universitar din Portugalia. Spor­tivele pregătite de antrenoarea Ni­coleta Gâscă au mers din succes în succes la întrecerea desfăşu­rată săptămâna trecută. „Studen­tele” tricolore au trecut en-fanfare de faza grupelor, după care au zdrobit tot ce au prins până în faza semifinalelor. Mai întâi, în optimile întrecerii, România a depăşit Polo­nia la trei goluri diferenţă, scor final 24-21 (14-6 la pauză). În sferturi, echipa noastră a învins dramatic Spania, scor final 25-24, după ce ibericele au condus cu cinci goluri la pauza întâlnirii (scor 9-14). În penultimul act, tricolorele au reuşit un alt joc destul de bun, însă au trebuit să se recunoască învinse în faţa „tancurilor ruseşti”, ex-sovie­ticele câştigând duelul din careul de aşi la trei goluri diferenţă, 29-26 (14-11 la pauză). Duminică, în finala mică a CM Universitar, hand­ba­lis­tele Nicoletei Gâscă aveau po­sibilitatea de a câştiga o medalie. Adversare le-au fost micuţele, dar extrem de ambiţioa­sele sud-co­re­ence. Din păcate, România a capotat din nou, ratând posibilita­tea de a călca pe urmele selecţio­natei Under 18 şi de a câştiga o medalie. Coreea de Sud s-a im­pus la zece goluri în faţa Româ­niei, scor final 30-20, chiar dacă, la pauză, asiaticele aveau un avantaj de numai trei goluri (scor 14-11).

Deşi s-au întors fără o me­dalie de la Campionatele Mon­diale Universitare din Portugalia, două dintre componentele acestei selecţionate merită felicitări deo­se­bite. Este vorba despre Ale­xan­dra Andrei (fostă Gogoriţă) şi An­dreea Adespii, ambele legiti­mate la HC Municipal Râmnicu Vâlcea. Prin numărul consistent de goluri marcat pentru selecţio­nata noas­tră, dar şi prin evoluţiile foarte bune şi constant, de pe parcursul turneului, cele două au adus o contribuţie importantă la obţinerea acestui rezultat cât se poate de onorabil pentru hand­balul feminin românesc, anume locul patru la un Campionat Mon­dial.