OLTCHIM – superlativul absolut al sportului românesc

oltchim_super_cupa• fetele lui Radu Voina au adăugat în vitrina clubului cel de-al 37-lea trofeu

Sala Sporturilor „Horia Demian”, din Cluj-Napoca a fost punctul de pornire al noului sezon al campiona­tului naţional de handbal feminin. Pri­lejul aniversarii Federaţiei Române de Handbal pentru cei 75 de ani de viaţă a fost folosit de către chimiste pentru a reaminti concurenţei cam care este (dez)echilibrul de forţe care va domina şi noul sezon. Meciu­rile care au adunat crema handbalului românesc au fost un nou recital al super-trupei plăs­muite la OLTCHIM. În prima zi a tur­neului, formaţia noastră a trecut de CSM Bu­cureşti, cu scorul de 45 la 25. Trofeul de super-campioane a venit după o confruntare deja tradiţională cu Gheorghe Tadici şi tânăra sa armată din Zalău. Oltchim a câştigat „an­tre­na­mentul” cu 33- 26, la pauză, 18-13. Surpriza plăcută a tur­­neu­lui a fost, indubitabil, nou venita Marija Jovano­vic, ju­că­­­toa­rea transferată de la Bu­duc­nost Podgorica, fiind de­sem­­­nată şi cea mai tehnică jucătoare a turneului. După acest turneu şi alte câteva zile de antrenamente la Rm. Vâlcea, fetele noastre vor pleca în Ungaria unde, în pe­ri­oada 13-14 august, vor participa la turneul internaţional “Bet-at-home.com – Szabella Cup.