Oltchim a învins SCM Craiova şi este foarte aproape de a câştiga un nou titlu în Liga Naţională!

• Meciul a fost în pericol de a nu se mai disputa din cauza unui motiv hilar

În această seară, în moderna Sală Polivalentă din Bănie s-a jucat partida dintre echipa susţinută de Primăria Craiovei, Club Sportiv Municipal, şi CS Oltchim Râmnicu Vâlcea. Întâlnirea s-a disputat cu prilejul etapei a XVII-a din Liga Naţională, meciul fiind iniţial programat în data de 10 martie, dar amânat din cauza programului extrem de aglomerat şi dificil pe care Oltchimul l-a avut de parcurs în grupele Ligii Campionilor. Cu un lot destul de „subţire” pentru acest joc, alcătuit din numai 12 handbaliste (Jovanovic şi Pineau au făcut deplasarea, dar au fost odihnite), gruparea chimistă s-a dovedit fragilă pe parcursul primei reprize, în faţa unui adversar foarte motivat de cei 4.000 de spectatori din tribune. Antrenorul gazdelor a împletit armonios tinereţea şi entuziasmul handbalistelor „de câmp” cu valoarea şi experienţa portarilor din lot, iar Craiova nu a fost cu nimic inferioară Oltchimului pe parcursul primei reprize, situaţie demonstrată de altfel şi de rezultatul consemnat la pauză, unul de egalitate, scor 10-10.

Barbosa şi Brădeanu au făcut diferenţa în partea secundă

Galacticele au început mai bine repriza a doua, punctând de trei ori consecutiv în poarta craiovencelor. Daniela Băbeanu (jucătoare împrumutată de Oltchim la SCM), Briscan şi Pătuleanu au încercat să menţină formaţia gazdă pe „linia de plutire”, însă totul s-a năruit în tabăra gazdelor atunci când Barbosa şi Brădeanu şi-au reglat „tirul”. Cele două handbaliste au fost cele mai bune marcatoare în repriza secundă, ele „semnând” practic cel de-al cincisprezecelea succes al vâlcencelor în Liga Naţională (scor 20-25), unul care le apropie de cucerirea celui de-al nouăsprezecelea titlu din istorie. Aşa cum era de aşteptat, Oltchimul s-a impus în „derby-ul Olteniei” la handbal feminin, însă la capătul unei partide în care gazdele au pus în multe rânduri probleme şi au arătat în mod cert mai bine decât ar trebui să arate o formaţie aflată în jumătatea inferioară a clasamentului Ligii Naţionale.

Cele mai importante marcatoare ale acestei întâlniri au fost: Barbosa 7 goluri, Brădeanu 5, Curea 4, Bulatovic 3, Managarova 3 (Oltchim), respectiv Băbeanu 6, Briscan 5, Gogoriţă 2, Pătuleanu 2 (SCM).

Evoluţia cronologică a scorului: SCM Craiova – Oltchim: 3-4 (minutul 10), 9-7 (minutul 20), 10-10 (pauză), 13-17 (minutul 40), 16-23 (minutul 50), 20-25 (final).

Chimistele puteau pierde meciul cu 10-0 la „masa verde”

Cu mai puţin de treizeci de minute rămase până la startul partidei, în tabăra Oltchimului s-a dat „alarma”. Vizele medicale de pe carnetele vâlcencelor, cu o valabilitate de 6 luni, expiraseră în aceste câteva săptămâni în care Oltchimul nu a mai evoluat în Liga Naţională, iar fără ele galacticele nu puteau intra pe teren! Pentru a evita o situaţie delicată, în tribune aflându-se peste 4.000 de spectatori care doreau să vadă multipla campioană a României la lucru, dar şi o înfrângere cu 10-0 la „masa verde”, preşedintele CS Oltchim, Petre Berbecaru a depus toate eforturile şi a reuşit să obţină în cele din urmă vizele necesare de la un cabinet sportiv din Craiova. Chiar dacă partida a început cu 20 de minute întârziere, iar oficialii din Bănie erau îndreptăţiţi să solicite celor doi arbitri încheierea partidei înainte ca aceasta să înceapă propriu-zis, conducerile celor două cluburi au ajuns la un acord în privinţa soluţionării acestei situaţii neaşteptate, cu un uşor iz tragicomic; miile de iubitori ai sportului din tribune fiind cei care au avut în primul rând de câştigat.

Vestergaard: „Mai avem destule de pus la punct pentru semifinala Ligii Campionilor”

În timpul conferinţei de presă, organizată imediat după încheierea partidei de la Craiova, antrenorul danez de pe banca Oltchimului, Jakob Vestergaard a declarat că a fost încântat de atmosfera pe care au creat-o suporterii gazdelor, că este mulţumit doar parţial de evoluţia elevelor sale şi că mai sunt multe lucruri de pus la punct până la meciurile din semifinalele Ligii. „Sunt fericit de victorie. În prima repriză am început mai greu, dar sunt mulţumit de partea secundă. Ne aşteptam la un meci greu astăzi şi sunt plăcut surprins de atmosfera de la Craiova. Mai avem destule de pus la punct pentru semifinala Ligii Campionilor şi sperăm să recuperăm rapid jucătoarele cu probleme”, a mărturisit Vestergaard.

Şi preşedintele CS Oltchim s-a declarat încântat de atmosfera şi numărul mare de spectatori care au venit să vadă campioana României. „Sunt impresionat de numărul mare de spectatori care au venit la meci, în comparaţie cu publicul prezent la Trofeul Carpaţi în week-end. Îmi pare rău că nu am fost inspiraţi să jucăm semifinala Ligii Campionilor la Craiova”, a afirmat Petre Berbecaru.

Oltchim – CSM Ploieşti

Următorul meci oficial pe care vâlcencele îl vor susţine va avea loc tot în campionatul intern şi se va disputa sâmbătă, 30 martie, cu începere de la ora 12.00, în Sala Sporturilor „Traian” din Râmnicu Vâlcea. Galacticele vor întâlni atunci, într-o partidă contând pentru etapa a XVIII-a, pe CSM Ploieşti, acesta fiind ultimul meci înaintea marii confruntări cu maghiarele de la ETO Gyor, din turul semifinalelor Ligii Campionilor (6 aprilie, ora 18.00, Bucureşti).