Oltchim a încheiat victorioasă „turneul” ardelean

faza_handbal21• după două partide în care au cam „şchiopătat”, handbalistele pregătite de Radu Voina au redevenit „galactice” în cea de-a treia: 30-23 cu HCM Baia Mare

Fără să constituie o surpriză pen­tru vreun fan al handbalului feminin din România, CS Oltchim Râmnicu Vâlcea s-a apropiat la numai un singur punct de câştigarea „matematică” a unui nou titlu de campioană naţională. Însă, modul în care sportivele vâlcene au evoluat în anumite partide din acest retur (mai ales în meciul de miercuri de la Cluj, atunci când acestea au cedat în faţa Jolidonului, 27-29) a mai pus puţină sare pe „rana” înfocaţilor suporteri, aflaţi încă în „convales­cenţă” după ratarea calificării în finala Ligii Campionilor.

Dar, de această dată, cu prilejul partidei de la Baia Mare, supercam­pioa­nele României au reuşit un meci mult mai bun comparativ cu cele din ultima perioadă, împotriva unui ad­ver­sar de tradiţie al handbalului feminin românesc, gruparea maramureşeană fiind una dintre echipele care luptă an de an pentru participarea în cupele europene. „Chimistele” au amintit din nou suporterilor de perioada în care nicio echipă din România nu rezista decât cel mult în primele cinci minute ale meciului la egalitate cu Oltchimul, spre deosebire de partidele ultimelor etape, cele în care adversarele au oferit mai mereu „emoţii” vâlcencelor. Partida de la Baia Mare a fost, din acest punct de vedere, una fără istoric, sportivele antrenate de Radu Voina aflându-se în permanenţă la condu­cerea „ostilităţilor” încă din minutul şase (2-1). Jocul foarte bun prestat de supercampioanele României a conti­nuat pe parcursul primei reprize (7-3 în minutul 15 şi 11-5 în minutul 25), diferenţa de şapte goluri înregistrată la finele primului act (15-8) fiind identică cu cea consemnată şi la finele partidei (30-23). Cu acest succes, Oltchimul a acumulat 40 de puncte din douăzeci şi unu de meciuri disputate, obţinerea ce­lui de-al optsprezecelea titlu de cam­pioană naţională fiind doar o chestiune de timp.

Sâmbătă, cu prilejul etapei a XXII-a, în Liga Naţională s-au mai disputat următoarele şase meciuri: HC Zalău – CSM Bucureşti 33-26; SCM Craiova – Universitatea Cons­tanţa 29-23 (graţie acestui succes, doljencele pregătite de Bogdan Burcea păstrează şanse reale în lupta pentru evitarea retrogradării, partida de miercuri de la Bacău fiind extrem de importantă); CSM Ploieşti – HC Oţelul Galaţi 32-28; CSM Cetate Devatrans – HCM Roman 21-18; HC Dunărea Brăila – Universitatea Jolidon Cluj 31-31 şi CSM Bacău – Corona Braşov 23-27.

Pentru Oltchim, următoarea parti­dă va avea loc miercuri, cu începere de la ora 18.00,  atunci când, în Sala Sporturilor „Traian” din Râmnicu Vâl­cea, „chimistele” se vor duela cu arde­lencele de la CSM Cetate Devatrans.