O româncă a câştigat Liga Campionilor!

• chiar dacă nu a fost folosită nici măcar un minut, miza finalei fiind mult prea mare, Adriana Ţăcălie şi colegele ei de la Buducnost Podgorica sunt noile regine ale handbalului feminin european

Buducnost_gyorPlecată la finele sezonului trecut de la Oltchim Râmnicu Vâlcea, slătineanca de numai 23 de ani pare să fi ales o „carte” câştigătoare în cariera sa. Campioana Muntenegrului, Buducnost Podgorica, formaţia pentru care a evoluat în acest sezon, a reuşit să se încoroneze pentru prima oară în istorie cu titlul de cea mai bună echipă a handbalului european. Astfel, deşi antrenorul Dragan Adzic nu a folosit-o pe Adriana Ţăcălie în dubla manşă a celui mai important joc din Liga Campionilor, fosta „chimistă” şi-a trecut deja în palmares mult râvnitul trofeu european, performanţă pe care nu ar fi izbutit-o în condiţiile date la Buducnost_gyor1Râmnicu Vâlcea.

Buducnost Podgorica şi Audi ETO Gyor, campioana Ungariei, au oferit un spectacol extraordinar în finala celei mai importante întreceri inter-cluburi de pe bătrânul continent. După ce în maşa tur, disputată în Ungaria, handbalistele maghiare reuşiseră să se impună cu 29-27, diferenţa de numai două goluri, una foarte mică în handbal, oferea premisele ideale unei confruntări pe viaţă şi pe moarte în partida retur, cunoscute fiind determinarea şi ambiţia cu care sportivele ex-iugoslave luptă pe propriul teren pentru a câştiga orice partidă. Susţinute din tribune de peste 5.000 de fani, Sala Moraca Sports Center fiind arhiplină, handbalistele de la Buducnost a început mai bine partida, reuşind să conducă pentru prima dată în minutul 8, scor 5-4. Peste numai alte două minute, ele reuşiseră deja să recupereze „handicapul” de două goluri aferent manşei tur, conducând cu 8-5. Însă, marea finală mai avea multe surprize de oferit atât vulcanicilor fani muntenegreni, cât şi celor aproximativ 300 de fani maghiari prezenţi la meci, „ceaţa” ce a planat asupra numelui echipei învingătoare risipindu-se abia în ultimele zeci de secunde ale partidei! Anita Gorbicz iese la rampă pentru campioana Ungariei, reuşind ca, până la mijlocul primei reprize să îşi aducă echipa în postura de favorită la câştigarea Ligii Campionilor, maghiarele revenind la numai o singură „lungime” în spatele muntenegrencelor (9-8). Dacă în tabăra gazdelor, Bojana Popovic a evoluat ceva mai „şters” decât în partida tur (atunci când a marcat de cincisprezece ori!), în minutele imediat următoare a fost momentul ca cealaltă „stea” din Balcani să strălucească. Katarina Bulatovic a înscris de trei ori în poarta „nefericitei” Lunde Haraldesen, înlocuită ulterior de antrenorul norvegian Karl-Erik Bohn cu „veterana” Katalin Palinger. Maghiarele îşi revin însă din scurta perioadă de „şoc”, brazilianca Eduarda Amorim şi chiar muntenegreanca Radicevic fiind artizanele unei întoarceri de scor care a făcut ca la pauză, Buducnost să se afla în avantaj la numai un singur gol diferenţa (13-12), exact aceelaşi rezultat cu care Gyor-ul conducea în urmă cu o săptămână în Ungaria!

Repriza secundă a fost chiar mai echilibrată, intrarea în linie dreaptă către gongul final producându-le parcă teamă handbalistelor, ideea înfrângerii fiind de neconceput în cele două tabere. Suspansul a fost cuvântul de ordine minute bune din a doua repriză a ultimului meci din sezonul 2011-2012, combatantele jucându-se involuntar cu inimile fanilor. Buducnost s-a aflat mereu la conducere, însă la numai unu sau două goluri diferenţă (16-15 în minutul 35, 18-17 în minutul 40, 21-19 în minutul 45), numele formaţiei învingătoare lăsându-se stabilit de o ruletă rusească. Bojana Popovic pare să încline balanţa în favoarea echipei sale cu o dublă în minutele 47 şi 50 (ecartul maxim devenind 24-20), însă Gorbicz readuce speranţa în rândul fanilor maghiari cu trei goluri în numai câteva minute (Buducnost conducea cu 25-23 în minutul 55). Ultimele cinci minute au fost un fel de rezumat al întregului joc, cele două echipe s-au „copiat” una pe cealaltă atât în privinţa ratărilor dar şi a golurilor marcate. Ana Djokic înscrie cu mai puţin de un minut înaintea finalului golul cu care Buducnost revine în avantaj de două puncte, maghiarele se pripesc la faza imediat următoare pe atac, ultimele douăzeci de secunde fiind prea puţine pentru ca muntenegrencele să mai piardă mingea (chiar dacă evoluau cu o jucătoare mai puţin pe teren). Diferenţa de două goluri consemnată la finalul partidei, scor 27-25, similară cu cea înregistrată în primul meci în favoarea maghiarelor (29-27), a făcut ca Buducnost să îşi treacă pentru prima dată în istoria sa numele pe lista selectă a câştigătoarele Ligii Campionilor, graţie numărului superior de goluri marcat în deplasare. Premiul de „consolare” în tabăra maghiarelor a fost primit de sărbătorita zilei, Anita Gorbicz primind chiar în ziua în care a împlinit 29 de ani titlul de cea mai bună marcatoare a acestui sezon de Liga Campionilor, ea fiind autoarea unui total de 124 de goluri!