Nici cu „doctorul” nu ne simţim prea bine

• CSM Râmnicu Vâlcea a obţinut in-extremis un rezultat de egalitate cu FC Bihor (1-1)

(Re)debutul tehnicianului Laurenţiu Tudor nu a fost chiar unul întocmai precum cel dorit de suporterii grupării de la poalele dealului Capela. Doar un minut a lipsit astăzi pentru ca municipalii să părăsească din nou terenul învinşi, pentru a patra oară în numai cinci meciuri. Aşa cum anticipam, după ce în urmă cu câteva runde „s-a fript” împotriva Damilei chiar la debut, Claudiu Niculescu (antrenor FC Bihor) şi-a făcut de această dată conştiincios temele, fotbaliştii săi tratând cu mult mai multă seriozitate duelul cu una dintre reprezentantele judeţului nostru în liga secundă.

În faţa puţinilor spectatori prezenţi astăzi în tribunele „Municipalului” din Parcul Zăvoi, FC Bihor a dominat prima repriză a întâlnirii cu CSM Râmnicu Vâlcea, dar golul s-a „încăpăţânat” să nu apară la oricare dintre cele două porţi. În actul secund, orădenii au găsit în cele din urmă drumul cel bun către „aţele” porţii apărate de experimentatul Robert Tufişi. În minutul 57, Ciprian Selagea a fost cel care a „dezmorţit” tabela centralului vâlcean, înscrind în urma unei acţiuni ofensive purtate pe flancul drept. Claudiu Voiculeţ a fost la un pas de a decide soarta partidei în minutul 85, dar imprecizia la finalizare a atacantului orădean a păstrat scorul intact. Tocmai când probabil nici suporterii râmnicenilor nu se mai aşteptau, un fundaş municipal a reuşit să marcheze golul care l-a salvat pe Laurenţiu Tudor de la un debut cu eşec pe banca tehnică. Egalarea a survenit în penultimul minut (93) al prelungirilor aferente reprizei secunde. În urma executării unei lovituri libere, balonul a ajuns la Ionuţ Popescu, iar apărătorul vâlcean a înscris cu un şut puternic, mingea ducându-se aproape de transversala porţii apărate de orădeanul Pogacsics. Partida s-a încheiat cu scorul de 1-1, rezultat în urma căruia CSM mai face un pas către evitarea ultimei poziţii, acumulând 4 puncte în clasamentul Seriei Vest.

Echipele de start: CSM Râmnicu Vâlcea: Tufişi – Eremia, Popescu, Vătăjelu, Plecanciuc – Pârvu, Traore, Stoica, Vasile – Nicolae şi N’Kongue. Antrenor Laurenţiu Tudor.

FC Bihor Oradea: Pogacsics – Oltean, Petrache, Tânc, Pop – Coroian, Florean, Selagea, Sorian – Şulea şi Mărkuş. Antrenor Claudiu Niculescu.