Ne facem bagajele! Adio, Euro!

• România – Germania 23-25

Naţionala de handbal feminin a României a pierdut în această seară meciul susţinut în compania Germaniei, contând pentru ultima etapă a Grupei a II-a principală a Campionatului European găzduit de Serbia. După o primă repriză foarte slabă, în care fetele pregătite de selecţionerul Gheorghe Tadici au oferit în nenumărate momente posibilitatea „panzerelor” să marcheze în poarta apărată de Talida Tolnai şi Paula Ungureanu (Germania a condus cu 16-9 la pauză), tricolorele au început treptat să se „trezească” pe parcursul reprizei secunde. Însă, în ciuda tuturor eforturilor depuse de Clara Vădineanu, Cristina Neagu, Adriana Nechita sau Talida Tolnai prin paradele sale, România nu a mai avut puterea de a recupera ecartul consistent ce a separat-o minute în şir de Germania. Handbalistele din Vestul Europei şi-au trecut astfel în palmares un succes extrem de important (scor final 25-23), care le va permite cel mai probabil să se lupte sâmbătă pentru ocuparea poziţiei a cincea în clasamentul final al Campionatului European.

Din păcate, în urma acestei înfrângeri, România rămâne pe ultimul loc al ierarhiei Grupei a II-a principală, cu numai trei puncte acumulate.