Liderul a stins lanterna! Fără să forţeze, Baia Mare a câştigat detaşat disputa cu HCM Râmnicu Vâlcea

• „Coşmarul” oficialilor vâlceni pare fără sfârşit! Jucătoarele noastre au reuşit din nou o primă repriză foarte bună, dar s-au prăbuşit după pauză

Etapa a treisprezecea din cadrul Ligii Naţionale de handbal feminin s-a dovedit destul de ghinionistă pentru HCM Râmnicu Vâlcea. Echipa pregătită de Simona Gogârlă şi Mia Rădoi a cedat, într-un meci disputat în această seară, în faţa liderului la zi al întrecerii, HCM Baia Mare. Chiar dacă raportul de forţe era încă de la început dezechilibrat, pe teren înfruntându-se prima şi ultima clasată, vâlcencele au încercat să le facă faţă mai experimentatelor jucătoare antrenate de Constantin Buceschi. După un început mai bun al oaspetelor, maramureşencele distanţându-se la patru goluri în minutul 13 (scor 3-7), municipalele s-au descătuşat în a doua parte a primei reprize. Janina Luca, Roxana Cherăscu şi sârboaica Bojana Mitrovic au înscris gol după gol şi, în uralele celor aproximativ 700-800 de spectatori prezenţi la meci, Clara Vădineanu a reuşit ceea ce, la un moment dat, părea greu de realizat. Era minutul 22 când fosta jucătoare a Oltchimului a marcat golul cu care a fost restabilită egalitatea, tabela de marcaj indicând 8-8. Chiar dacă nu au reuşit să mai păstreze acelaşi ritm intens, elevele Simonei Gogârlă s-au ţinut „scai” de băimărene şi în ultimele minute ale primei reprize, oaspetele din această seară intrând la cabine cu un avantaj destul de „subţire”, scor 11-13.

Deşi suporterii sperau la o minune, evoluţia „ostilităţilor” de pe parcursul reprizei secunde ne-a reamintit de problema devenită deja cronică pentru echipa vâlceană. Elevele Simonei Gogârlă au alergat la fel de mult, însă parcă mereu cu un moment în urma adversarelor. Maramureşencele au speculat la maxim erorile apărute în defensiva noastră, au profitat de blocajul psihic în care s-au aflat vâlcenele şi în nici zece minute trecute din partea secundă au rezolvat într-un mod cât se poate de oportunist problema echipei învingătoare. Eliza Buceschi, Luciana Marin, Andrada Paşca sau Lena Rudics le-au predat o lecţie handbalistelor vâlcene, despre cum se poate decide soarta unui meci în câteva minute. Golurile marcate de oaspete în debutul reprizei secunde au făcut ca Baia Mare să conducă, în minutul 37, cu o neverosimilă diferenţă de şapte „lungimi”, scor 11-18.

Doar time-out-ul cerut de Simona Gogârlă le-a mai trezit puţin pe municipale. Însă, cum „cărţile” erau deja făcute, miza nu mai putea fi reprezentată decât de limitarea proporţiilor scorului. Vădineanu a mai redus din diferenţă, dar o nouă „cădere” a survenit foarte rapid în jocul vâlcencelor. Buceschi, Pîrvuţ şi Paşca s-au distrat cu defensiva noastră preţ de alte câteva minute, Baia Mare distanţându-se, în minutul 46, la o diferenţă „năucitoare” de treisprezece goluri (scor 13-26). Echipa din nordul ţării a menţinut ritmul până în preajma minutului 53, când Janina Luca, Irina Lazarin sau Reka Tamaş, cu ultimele picături de energie şi luciditate, au dat semnalul unei palide reveniri, reuşind să reducă la numai opt goluri diferenţa faţă de aversare (minutul 58, scor 24-32). De parcă nu era de ajuns, lipsa concentrării în defensivă şi superficialitatea cu care au fost tratate anumite faze ofensive şi-au mai lăsat odată amprenta asupra echipei noastre. Rudics şi Buceschi au mai pus puţină sare pe rana din sufletele suporterilor vâlceni, marcând încă două goluri.

Vâlcea rămâne ultima în clasament. Partida municipalelor din etapa viitoare va fi televizată!

Meciul s-a încheiat cu victoria meritată a oaspetelor, scor 24-34, diferenţa de zece goluri putând fi considerată injustă pentru gruparea râmniceană dacă ne gândim la evoluţiile bune din prima repriză, dar perfect justificată dacă luăm în calcul reculul suferit în actul secund. În urma acestei înfrângeri, HCM Râmnicu Vâlcea rămâne pe ultimul loc în clasament, cu numai două puncte acumulate. În următoarea etapă, echipa vâlceană se va deplasa în Bucureşti, acolo unde va întâlni formaţia susţinută de Primăria Capitalei, CSM. Jocul se va disputa duminică, 26 ianuarie, cu începere de la ora 14.30. Întâlnirea va fi transmisă în direct de postul de televiziune Digisport3.

Stoica s-a accidentat la antrenamente. Oficialii echipei speră să nu fie vorba despre ce este mai rău: ruptură de ligamente

Pe lângă eşecul cu Baia Mare, etapa a treisprezecea a mai adus un ghinion pentru echipa din Râmnicu Vâlcea. La antrenamentele premergătoare acestui joc, extrema Anca Stoica s-a accidentat. Jucătoarea venise în urmă cu numai câteva zile de la Corona Braşov, sub formă de împrumut, iar acum este suspectă de ruptură de ligamente.

„Din păcate, extrema Anca Stoica s-a accidentat la antrenamente. Este posibil să fii suferit o ruptură de ligamente, însă, până vom avea diagnosticul cert, sperăm să nu fie aşa. Acum, nici nu mai putem aduce alte jucătoare pentru că perioada de transferuri s-a încheiat”, a mărturisit Simona Gogârlă la puţin timp după încheierea partidei cu Baia Mare.

Gogârlă: „Fetele au alergat mult, dar în anumite momente fără eficienţă. Au nevoie de mai mult tupeu”

La finalul partidei, antrenoarea formaţiei râmnicene, fosta mare handbalistă Simona Gogârlă a declarat: „Aşa cum ne aşteptam, am avut un meci greu astăzi, în faţa unei echipe puternice. Chiar şi aşa, cred că fetele puteau obţine mai mult. Am avut, ca de obicei, o primă repriză mai bună. În partea a doua nu ne-a mai ieşit jocul, iar consecinţele s-au văzut imediat. Fetele au alergat mult, s-au zbătut, dar în anumite momente fără eficienţă. Au nevoie de mai mult tupeu, în sensul bun al cuvântului, mai multă determinare. Acum ne aşteaptă un alt meci greu, la Bucureşti. De fapt, pentru noi, orice meci se pare că este greu. Ne propunem din nou victoria. Eu sunt convinsă că, foarte curând, ea chiar va veni şi îi vom face fericiţi pe fanii aceştia minunaţi!”

Vâlcea a „câştigat” două jucătoare tinere: Florentina Craiu şi Reka Tamaş au fost evidenţiate de Gogârlă

„După acest meci, vreau să o remarc pe Flori Craiu. Am rămas uimită de modul în care se pregăteşte pentru orice joc şi cât de bine se motivează pentru a da totul pe teren. E foarte tânără, însă astăzi a jucat foarte bine, a şi marcat de câteva ori şi ţin să o felicit. De asemenea, şi Reka Tamaş a făcut un meci bun. A înscris şi s-a mişcat bine pe teren. Şi ea este o jucătoare tânără. Nu are deocamdată prea multă constanţă în joc în sensul că, spre exemplu, la meciul din etapa trecută de la Ploieşti nu a jucat la un nivel precum cel cu Baia Mare. Dar ele mai au timp să acumuleze experienţă, ambele jucătoare sunt foarte tinere şi eu le felicit pentru progresul de până acum”, a concluzionat Simona Gogârlă.

Paula Ungureanu: „Vâlcea merită să se salveze de la retrogradare pentru publicul minunat care vine în această sală”

Cea mai bună handbalistă a României în anul 2012, Paula Ungureanu, a declarat, la finalul partidei din această seară, că echipa sprijinită financiar de Primăria Râmnicului are forţa necesară să se salveze de la retrogradare. Fosta portăriţă a Oltchimului a mai precizat că este bucuroasă pentru scurta sa revenire la Vâlcea, mărturisind că formaţia râmniceană ar trebui să lupte din răsputeri pentru evitarea retrogradării, motivată fiind şi de publicul extraordinar ce o susţine necondiţionat.

„Mă bucur că am revenit la Vâlcea, fie şi pentru puţin timp. Publicul m-a primit cu foarte multă căldură, aşa cum mă aşteptam. Pentru asta, le mulţumesc tuturor. Vreau să spun că noua echipa de aici are jucătoare destul de valoroase, dar majoritatea sunt tinere şi fără multă experienţă. Îmi dau seama că le e greu în campionat. Dar încă mai au şanse să se salveze de la retrogradare. Trebuie să creadă în şansa lor până la final. Şi oricum, Vâlcea merită să se salveze pentru publicul minunat care vine în această sală”, a mărturisit emoţionată Paula Ungureanu.

De altfel, membrii galeriei „Brigada Zăvoi” au scandat de mai multe ori pe parcursul meciului numele portăriţei de la Baia Mare, lozinca lor preferată fiind: „Paula, nu uita / Vâlcea este casa ta”.