Galacticele au câştigat derby-ul Ligii Naţionale

• HCM Baia Mare – CS Oltchim 23-33 (9-16)

Sâmbătă, Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, din Baia Mare, a găzduit un meci deosebit de interesant din campionatul naţional de handbal feminin. În cadrul etapei a XI-a, ultima din tur, maramureşencele de la Handbal Club Municipal, ocupanta locului secund în clasamentul Ligii Naţionale, au primit vizita vâlcencelor de la Oltchim Râmnicu Vâlcea, liderul autoritar al întrecerii. Miza acestei întâlniri şi orgoliile puse în joc au avut ecou şi în rândul suporterilor, peste 2.500 de iubitori ai handbalului luând „cu asalt” tribunele arenei din Baia Mare, profitând şi de faptul că intrarea a fost liberă.

Chimistele nu s-au lăsat însă intimidate de atmosfera incendiară creată de fanii echipei gazdă şi au avut un debut foarte bun. Bulatovic, Manea sau Managarova au „urcat” rapid scorul la 4-0 în favoarea Oltchimului, în numai câteva minute. Maramureşencele au avut nevoie de şase minute până să se „dezmeticească” şi să găsească drumul către plasa porţii apărată de Paula Ungureanu; Jenica Rudics punctând prima pentru gazde, din 7 metri. Municipalele din Baia Mare revin treptat în joc, reuşind să se apropie la numai două goluri de campioana României, în minutul 10 (4-6). Nici vâlcencele nu s-au lăsat mai prejos, Brădeanu, Curea sau Neagu, ajutate de Paula Ungureanu, care a închis magistral poarta, au dus Oltchimul la şase goluri avantaj, în minutul 20 (6-12). Spre finalul primei părţi, gazdele au avut o mică tentativă de a reveni în joc, prin Buceschi şi Geiger, dar chimistele le-au penalizat imediat pe contraatac, reuşitele semnate de Barbosa, Stanca şi Farcău făcând ca, la pauză, tabela să indice 16-9 în favoarea Oltchimului.

Oana Manea şi Melinda Geiger au dat „tonul” în repriza secundă. Paula Ungureanu şi-a continuat „recitalul” între buturi

Spre satisfacţia spectatorilor din tribune, handbalistele pregătite de Constantin Buceschi, au avut, din nou, puterea de a mai reduce din ecartul care prinsese deja proporţii în prima repriză. Ele au început mai hotărâte actul secund, reuşind să pună mai multe probleme galacticelor antrenate de Jakob Vestergaard. Melinda Geiger a reprezentat principalul pericol pentru poarta vâlcencelor, fosta handbalistă a Oltchimului punctând de cinci ori în repriza secundă. De partea cealaltă, Oana Manea a dus „greul” în tabăra chimistelor, bucureşteanca marcând, de asemenea, cinci goluri. Pivotul Oltchimului a demonstrat astfel încă o dată (dacă mai era cazul) că are toate atuurile necesare pentru a evolua în continuare pentru naţionala României, echipă din care şi-a anunţat retragerea.

Ultimul moment important în ecuaţia partidei s-a petrecut în preajma minutul 50, atunci când gazdele au avut posibilitatea de a „strânge” scorul şi de a se apropia la patru-cinci goluri de campioana României. Însă, aceleaşi parade reuşite de Paula Ungureanu, care a apărat poarta Oltchimului pe aproape întreaga durată a meciului, şi imprecizia la finalizare a maramureşencelor au decis soarta întâlnirii. Mai mult, Alexandrina Barbosa, autoare a unei „triple” în ultimele minute, şi Iulia Managarova au făcut ca, la finalul partidei, între cele două echipe să se consemneze cea mai mare diferenţă de scor (10 goluri), Oltchimul impunându-se cu 33-23.

Cele mai importante marcatoare au fost: Oana Manea 6 goluri, Katarina Bulatovic 5, Cristina Neagu 5, Alexandrina Barbosa 4, Iulia Managarova 4 (pentru Oltchim); Melinda Geiger 6, Timeea Tătar 4, Eliza Buceschi 4 (pentru HCM Baia Mare).

Următorul meci oficial al Oltchimului va avea loc duminică, 3 februarie, cu începere de la ora 19.00, în Sala Sporturilor „Traian”. Vâlcencele vor evolua atunci împotriva maghiarelor de la Rail Cargo Hungaria, în cel mai important test al începutului de an, partida reprezentând debutul chimistelor în Grupa a II-a principală a Ligii Campionilor.

Jakob Vestergaard, încântat de atmosfera de la Baia Mare

După încheierea partidei, tehnicianul danez al Oltchimului a declarat: „A fost un meci bun pentru noi, dar nu a fost doar un antrenament. Baia Mare ne-a pus multe probleme, în anumite momente. Şi publicul a fost extraordinar, ca peste tot unde am mai jucat în ţară”.

Două chimiste au evoluat împotriva Oltchimului

Meciul de sâmbătă, de la Baia Mare, a fost cu siguranţă special pentru Mihaela Smedescu şi Eliza Buceschi. Cele două se află sub contract cu CS Oltchim dar, din toamna anului trecut, evoluează sub formă de împrumut pentru HCM. Ambele au reuşit evoluţii bune în partida dintre fosta şi actuala lor echipă. Portăriţa Smedescu a închis în câteva rânduri excelent buturile formaţiei maramureşene, în timp ce, Eliza Buceschi a învins-o de patru ori pe Paula Ungureanu.

Programul etapei a XI-a

Întâlnirea dintre HCM Baia Mare şi CS Oltchim a fost prima disputată cu prilejul etapei a XI-a, ultima din turul Ligii Naţionale. În cadrul aceleaşi runde, se vor mai disputa partidele: