Etapa Judeţeană de Şah la Vâlcea

Sâmbătă-duminică, 05-06 martie, Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Vâlcea, Inspectoratul Şcolar Vâlcea, Asociaţia Judeţeană de Şah şi AS Hidroelectrica au organizat Etapa Judeţeană de Şah din cadrul Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar, în condiţii de înaltă calitate, la baza sportivă Hidroelectrica Râmnicu Vâlcea. Au avut loc întreceri pe categorii de vârstă, specifice învăţământului gimnazial şi liceal. La această competiţie au luat parte un număr de 40 de sportivi, arbitrajul fiind asigurat de prof. Ioan Vârlan.
S-au prezentat copiii cei mai talentaţi de pe raza judeţului nostru, competiţia desfăşurându-se în sistem elveţian, pe durata a şase runde. După o luptă aprigă, pe locul I s-a clasat candidatul maestru Eduard Russ, acumulând 5,5 puncte, declasându-i în felul acesta pe Daniel Cârjan care a obţinut 4,5 puncte, acesta situând-se pe locul II şi pe Aurelian Ciobanu care a obţinut 4 puncte, clasându-se pe locul al III-lea.
La secţiunea juniori clasamentul a fost următorul: Locul I – Vlad Motounu, Locul II – Andrei Bunta, Locul III – Bogdan Deac. În cadrul Turneului de Copii avem următorul clasament: Locul I – Ilie Radu Ştefan – 5,5 pct.; Locul II – Flavius Petrache – 4,5 pct.; Locul III – Cătălin Zaharia, Angelina Panescu, Andrei Rareş Olteanu şi Robert Bărbulescu, toţi obţinând câte 4 pct.
Această competiţie a fost ultima verificare înainte de a lua parte la competiţia naţională de copii şi juniori, care va avea loc la Călimăneşti. Aceste informaţii ne-au fost furnizate de Paul Dinu, director executiv Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Vâlcea.