Damila a obţinut prima victorie din istoria sa împotriva unei echipe din Liga I

• Universitatea Cluj – Damila Măciuca 0-2 (Negruţ ’28, Voinea ’73)

Astăzi, 23 martie, pe stadionul din Făgăraş, Damila Măciuca a întâlnit, într-un meci amical, Universitatea Cluj. Partida a fost una deosebit de interesantă pentru antrenorii celor două formaţii, Claudiu Niculescu şi Ionel Ganea, foşti colegi la Dinamo Bucureşti. Chiar dacă evoluează în liga secundă, „verzii” lui Niculescu s-au dovedit mai valoroşi pe teren în compania adversarilor din prima ligă, reuşind să se impună cu scorul de 2-0. Cele două goluri au fost marcate de Sergiu Negruţ (în minutul 28) şi Albert Voinea, golgeterul ligii secunde stabilind scorul final în minutul 73.

Cu prilejul acestui joc amical, disputat pe un teren acoperit în mare parte cu zăpadă, antrenorul Claudiu Niculescu a folosit următoarea formulă de start: Matache – Deaconescu, I. Stoica (C), Cucui, E. Stoica – Menassel, Bărbulescu, Popa, Lircă – Codin, Negruţ. Pe parcursul partidei, pentru Damila au mai evoluat: Geantă, Nwabueze, Pârvulescu, Smedescu, Popescu, Iordache, Voinea, Melcea, Iancu, dar şi un junior pregătit de Marian Deaconescu, care a apărat poarta vâlcenilor în ultimele minute ale întâlnirii.

Pentru fotbaliştii Damilei, următorul meci, unul oficial de această dată, va avea loc în data de 30 martie, atunci când, pe stadionul „Municipal” din Drăgăşani, ei vor întâlni pe FC Maramureş Universitar Baia Mare, partida contând etapa a XIX-a din Seria Vest a ligii secunde.