CSS Râmnicu Vâlcea a câștigat o medalie la Golden Belt de Karate din Serbia

Recent, în orașul Čačak din Serbia a avut loc un concurs internațional de anvergură destinat practicanților de karate. Doi sportivi pregătiți de antrenorul Mihai Ioniță au reprezentat Clubul Sportiv Școlar Râmnicu Vâlcea la acest eveniment. Deși participarea a fost foarte numeroasă, iar nivelul de pregătire al sportivilor a fost foarte ridicat, karateka vâlceni și-au demonstrat încă o dată valoarea pe plan internațional. Dragoș Mihail Costin a reușit să obțină o prestigioasă medalie de bronz, în timp ce Nicolae Dăncilă a a avut o comportare de asemenea foarte bună.
„La competiția din Serbia au participat peste 900 de sportivi din 13 țări, de la categoriile cadeți, juniori, Under 20 și Seniori. Sportivul Dragoș Mihail Costin a avut un comportament deosebit și a obținut locul al treilea, deci medalia de bronz, la categoria Kumite -76kg. Această competiție din Serbia a fost una de verificare internațională, de clasă A. Clubul Sportiv Școlar a mai avut un sportiv în competiție. Este vorba despre Nicolae Dăncilă. Și el a avut o comportare foarte bună, chiar dacă nu a reușit să obțină medalie. Doresc să mulțumesc foarte mult acestor sportivi și părinților lor pentru susținere. De asemenea, aduc mulțumiri sponsorului nostru. Este vorba despre firma ANSETT Logistics SRL, cu sediul general în București, și managerului Alexandru Nicolae”, ne-a declarat antrenorul secției Karate a CSȘ Râmnicu Vâlcea, Mihai Ioniță.