23-20 = Gyor!

Galacticele au pornit bătălia cu Krim cel puţin ezitant, primele minute fiind trecute în dreptul slovenelor fără nici o umbră de dubiu. Apoi diesel-ul lui Vestergaard a început turaţia sa normală, iar tabela le-a surâs cel mai frumos oltencelor la un 7-3, perfect real cu ceea ce se petrecea pe teren la mijlocul primei reprize. A fost cea mai înaltă tonalitate atinsă de OLTCHIM, care apoi s-a prăbuşit gradual, reuşind numai două goluri până la odihnă, pentru un 9-12 cât se poate de dureros.

A doua jumătate a meciului începe la fel de haotic pentru galactice, din rândul cărora Bulatovic este dată tot dispărută de către toţi spectatorii din sală şi nu numai. O apărare prea relaxată le permite slovenelor să se ducă şi la patru goluri, moment din care „alarma” devine generală. Manea readuce, însă, egalitatea la 16, după o superioritate numerică dublă. Trecuseră doar zece minute. Managarova aduce primul avantaj al reprizei şi „robinetul” de goluri pare că se redeschide cu atât mai mult cu cât Ungureanu pune „sigiliu” pe poarta noastră. Festivalul a început în ciuda eforturilor „fluieraşilor”, iar distanţa ajunge la 21-17! Dar „ciupelile” se înmulţesc, Bulatovic e aproape linşată pentru un preţ de numai două minute eliminare şi slovenelor reintră grabnic în meci.

Finalul găseşte OLTCHIM-ul forţând din greu pentru un gol care le-ar fi scăpat de o semifinală cu „visul urât” numit Gyor. Asaltul se opreşte la doar un pas de impactul cu unguroaicele. Degeaba, 23-20 înseamnă o ciocnire în semifinale tocmai cu adversarul cel mai greu posibil.