Șirineasa a „furat-o” din nou

• echipa lui Mangalagiu nu se regăsește în Liga a III-a și se îndreaptă spre retrogradare
Vineri, cu începere de la ora 15.00, cochetul stadion din comuna Șirineasa a găzduit un nou meci de Liga a III-a. Pe o vreme destul de morocănoasă și în fața puținilor spectatori veniți în tribune, echipa locală a întâlnit formația argeșeană CS Mioveni II. Niciuna dintre formații nu avea o situație prea „roz” în clasamentul seriei, partida disputată în cadrul etapei a XVII-a fiind așadar foarte importantă pentru ambele tabere. Mai dificilă era situația vâlcenilor, care, după înfrângerea suferită runda trecută la Craiova trecuseră în zona retrogradabilă. Jucătorii de la CS Șirineasa, pregătiți de antrenorul Gabriel Mangalagiu, erau obligați să câștige pentru a reveni desupra „liniei” care asigură salvarea de la retrogradare.

Soarta întâlnirii s-a decis în repriza secundă

Jocul de vineri a început în forță, după primul sfert de oră fiind contorizate deja două goluri. Argeșenii au deschis scorul în minutul 10, prin Ivan. Cinci minute mai târziu, vâlcenii au restabilit egalitatea prin Narcis Tomescu. Finalul primei reprize avea să aducă un nou gol, în contul argeșenilor. Reușita i-a aparținut lui Edi Neacșu.
În partea secundă a meciului, fotbaliștii de la Șirineasa au arătat că vor și pot să obțină măcar un punct la capătul importantei confruntări cu implicații în zona inferioară a clasamentului. Din păcate pentru elevii lui Gabriel Mangalagiu, mingea s-a „încăpățânat” să intre în plasa porții argeșenilor, deși, în minutele de prelungiri, vâlcenii au avut superioritate numerică. Iar pentru ca amarul să fie și mai amar, argeșenii au marcat și golul al treilea. Fulga a punctat în preajma minutului 70 și a semnat scorul final al întâlnirii: 3-1 pentru Mioveni!

Cum stăm în clasament?

În urma eșecului de vineri, Șirineasa păstrează antepenultimul loc în clasamentul Seriei C (unul retrogradabil), cu 15 puncte în cont. Echipele clasate pe locurile imediat superioare formației vâlcene sunt CS Universitatea Craiova II și Steaua București II. Cu victoria de la Șirineasa, CS Mioveni II a urcat pe locul al șaselea în clasament, ajungând la un total de 22 de puncte. Liderul detașat al întrecerii este formația argeșeană SCM Pitești. Cu 42 de puncte și fără să cunoască gustul eșecului în acest sezon, formația din județul vecin este ca și promovată în eșalonul al doilea valoric al fotbalului românesc. Podiumul Seriei C din Liga a III-a este completat de FC Voluntari II – 27p și Sporting Roșiori – 24p.
Runda viitoare, CS Șirineasa va evolua tot în compania unei echipe din județul Argeș, Atletic Bradu. Partida se va disputa vineri, 17 martie, cu începere de la ora 15.00, pe stadionul din comuna Bradu.